Aktualności

Ponad 140 projektów ze wsparciem samorządu Mazowsza

2021.06.10 14:50 , aktualizacja: 2021.06.10 15:41

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • W tegorocznej edycji...
  • Umowy z beneficjentami...
  • W ramach Mazowieckiego...

W powiatach łosickim i siedleckim – dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego - zrealizowane będzie 141 przedsięwzięć. Wysokość dotacji z budżetu Mazowsza wynosi prawie 3,9 mln zł. Ponadto gminy Żelechów, Paprotnia i Stara Kornica otrzymają unijne wsparcie w ramach PROW 2014-2020 w wysokości ponad 4,8 mln zł na budowę stacji uzdatniania wody i sieci kanalizacyjnej.

 

Umowy w tej sprawie podpisali członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjenci.

 

73 projekty sołeckie z powiatów łosickiego i siedleckiego z dofinansowaniem

W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw samorząd Mazowsza wsparł 73 inicjatywy sołeckie z powiatów łosickiego i siedleckiego. Wśród nich są takie przedsięwzięcia, jak: modernizacja Skweru Niepodległości w Siedlcach, budowa chodnika w Czuchowie, inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła na terenie Miasta i Gminy Łosice czy przebudowa drogi gminnej w m. Ruda oraz zakup nowego samochodu ratownictwa technicznego dla OSP Niemojki.

 

Jak zauważa Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego na Mazowszu jest około 7,3 tys. sołectw:

– Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw uruchomiliśmy właśnie z myślą o nich. Chcemy wspierać mieszkańców i pomagać im w realizacji ich pomysłów. To oni wiedzą najlepiej, czego potrzebują w swoich miejscowościach. Dla jednych ważny będzie nowy plac zabaw, dla innych dodatkowe zajęcia dla dzieci czy wymiana oświetlenia ulic. I choć granty nie są wysokie, często są jedyną szansą na realizację inwestycji.

W powiatach łosickim i siedleckim dofinansowanie w ramach MIAS 2021 otrzymały 73 inicjatywy sołeckie z 16 gminHuszlew, Korczew, Kotuń, Łosice, Mokobody, Olszanka, Paprotnia, Platerów, Sarnaki, Siedlce, Skórzec, Stara Kornica, Suchożebry, Wiśniew, Wodynie i Zbuczyn. W ramach programu można było uzyskać maksymalne wsparcie w wysokości 10 tys. zł dla jednego projektu. Liczba dofinansowanych projektów zależała od wielkości gminy. W tym roku dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w całym regionie zrealizowanych zostanie w sumie 1276 różnego rodzaju projektów.

 

16 remiz strażackich przejdzie modernizacje

W tegorocznej edycji programu Mazowieckie Strażnice OSP-2021 pomoc finansową w wysokości prawie 347 tys. zł z budżetu województwa mazowieckiego otrzyma 16 OSP z powiatów łosickiego i siedleckiego.

 

Gminy mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości maksymalnie 25 tys. zł. Ponadto każda z nich mogła złożyć jeden wniosek na remont albo modernizację tylko jednej strażnicy OSP ze swojego terenu. W sumie w tym roku ze wsparcia samorządu Mazowsza w wysokości ponad 5,5 mln zł skorzystają 232 jednostki z całego regionu.

 

Ponad 543 tys. zł na samochody i sprzęt dla strażaków ochotników z powiatów łosickiego i siedleckiego

Tylko w ubiegłym roku Ochotnicze Straże Pożarne wyjeżdżały do akcji ponad 55 tys. razy, z czego do samych pożarów odnotowano 20 tys. wyjazdów. Aby mogły działać sprawnie potrzebują odpowiedniego wyposażenia. Samorząd Województwa Mazowieckiego od 15 lat doposaża mazowieckie jednostki OSP.

 

W tym roku sprzęt specjalistyczny, lekkie specjalne samochody ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą i odzież ochrony indywidualnej strażaka trafi do 337 jednostek OSP z Mazowsza, w tym do 22 z powiatów łosickiego i siedleckiego na łączną kwotę ponad 543 tys. zł.

 

9 samorządów ze wsparciem na działania na rzecz ochrony powietrza

W tegorocznej edycji Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu w powiatach łosickim i siedleckim dofinansowanie otrzyma 9 projektów. Do samorządów trafi w sumie ponad 380 tys. zł z budżetu Mazowsza.

 

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021) to autorski program wsparcia samorządu województwa skierowany do gmin. Jego głównym zadaniem jest lepsza jakość powietrza i mikroklimatu na Mazowszu oraz zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w regionie. W tym roku wsparcie Mazowsza pomoże w realizacji 184 projektów przygotowanych przez 172 mazowieckie gminy. Łącznie wartość dofinansowania samorządu Mazowsza do wszystkich projektów to blisko 11 mln zł.

 

Andrzej Sitnik, prezydent miasta Siedlce, który podpisał umowę o wartości 116 tys. zł na wsparcie rewitalizacji Skweru Niepodległości, podkreśla:

 – Zmiana zagospodarowania skweru wpłynie na poprawę estetyki tego miejsca, które do tej pory doświadczało tylko doraźnych prac pielęgnacyjnych, nigdy nie będąc gruntownie zmodernizowanym. Dodatkowe nasadzenia, nowe ławeczki, mała architektura, remont alejek, nowoczesne oświetlenie sprawią, że będzie to miejsce przyjazne dla mieszkańców oraz turystów. Modernizacja skweru dopełni zaplanowany na ten rok remont budynku Urzędu Miasta Siedlce, tworząc spójną całość.

 

21 inwestycji ze wsparciem w ramach ochrony gruntów rolnych i leśnych

Już wkrótce, dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, w powiatach łosickim i siedleckim zrealizowanych zostanie również 21 inwestycji w ramach ochrony gruntów rolnych i leśnych, spośród których 20 projektów dotyczy budowy lub modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych, a jeden dotyczy modernizacji zbiornika wodnego służącego małej retencji. Na ten cel przeznaczono ponad 1,4 mln zł z budżetu województwa.

 

W sumie w tym roku samorząd Mazowsza w ramach tego działania przeznaczył ponad 30 mln zł na realizację 308 projektów z całego województwa.

 

Wsparcie w ramach PROW 2014–2020

Budowa stacji uzdatniania wody w Wólce Nosowskiej, przebudowa stacji uzdatniania wody na terenie gminy Żelechów oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Uziębły, Strusy i Rzeszotków – to trzy inwestycje, które już niebawem zostaną zrealizowane na terenie subregionu siedleckiego. Pomogą środki unijne PROW 2014-2020 w wysokości blisko 4,8 mln zł.

 

Gmina Żelechów otrzyma ponad 1,5 mln zł na przebudowę stacji uzdatniania wody w miejscowościach Piastów i Nowy Goniwilk. W ramach inwestycji powstanie nowe ujęcie wody, przebudowane zostaną dwa istniejące ujęcia wody oraz dwie stacje uzdatniania wody. Z kolei gmina Paprotnia przeznaczy ponad 1,3 mln zł z UE na budowę ponad 5,5 km sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Uziębły, Strusy i Rzeszotków. Natomiast gmina Stara Kornica unijne wsparcie w wysokości ponad 1,9 mln zł przeznaczy na budowę i przebudowę stacji uzdatniania wody w Wólce Nosowskiej wraz z infrastrukturą i obiektami towarzyszącymi. Ponadto na terenie gminy powstaną również przydomowe oczyszczalnie ścieków.

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 23 kB, Liczba pobrań: 85
Rozmiar: 17 kB, Liczba pobrań: 88
Rozmiar: 18 kB, Liczba pobrań: 85
Rozmiar: 14 kB, Liczba pobrań: 76

Liczba wyświetleń: 552

powrót