Aktualności

Jaki samorząd? Jaka Polska? Debata o polskim samorządzie

2021.05.27 14:00 , aktualizacja: 2021.05.28 12:18
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Treść: 27 maja - Dzień Samorządu Terytorialnego Dzień Samorządu...

Dzień Samorządu Terytorialnego – przypadający na 27 maja to święto wszystkich samorządowców. Obchodzimy je w rocznicę wyborów samorządowych 1990 r., które były także pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w III RP. Z tej okazji zapraszamy do udziału w debacie online o przyszłości samorządności w Polsce, w piątek (28 maja) od godz. 10.00.

 

 

Mieszkańcy mają głos

Samorząd to upodmiotowienie lokalnych wspólnot i możliwość wpływu mieszkańców na przyszłość ich gmin, powiatów i regionów. To dzięki samorządom, na poziomie najbliższym ludziom, rozwija się społeczeństwo obywatelskie.

– Jako samorząd Mazowsza od lat inwestujemy w projekty kluczowe dla mieszkańców województwa. To szpitale, drogi, ochrona powietrza, ośrodki kulturalne i zabytki, szkoły czy obiekty sportowe. Przez programy wsparcia, których wartość z roku na rok wzrasta, wspomagamy lokalne samorządy w realizacji ich projektów. Współpracujemy z samorządowcami niezależnie od barw politycznych – mówi marszałek Adam Struzik.

 

Jaka jest przyszłość samorządów?

W tym roku mija 31 lat od wprowadzenia reformy samorządowej. To jeden z najważniejszych etapów w rozwoju kraju, obok wprowadzenia w 1998 r. samorządu powiatowego i wojewódzkiego oraz wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. Z tej okazji zapraszamy do debaty online „Jaki samorząd, jaka Polska?”

 

Poruszane zagadnienia to m.in.:

Jak dziś wygląda sytuacja samorządów w Polsce?
Czy konieczne są zmiany prawne?
Jeśli tak – w jakim kierunku?
Jak rolę samorządów postrzega strona rządowa?
Jaki wpływ na sytuację samorządów będzie miał Nowy ład?

 

W rozmowie uczestniczyć będą: minister – członek Rady Ministrów Michał Cieślak, marszałek Adam Struzik, prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, starosta zwoleński Stefan Bernaciak, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz prof. Paweł Swianiewicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Transmisja na żywo na www.gazetaprawna.pl oraz Facebook gazetaprawna.pl Zachęcamy do wzięcia udziału w debacie online, również poprzez komentowanie i zadawanie pytań pod transmisją. Moderator będzie zadawał wybrane pytania uczestnikom.

Liczba wyświetleń: 228

powrót