Aktualności

100. operacja da Vinci na Mazowszu

2021.05.20 15:35 , aktualizacja: 2021.06.16 07:56

Autor: na podst. zebr. mat. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Zakup systemu robotycznego...
  • - Korzyści dla pacjenta są...
  • Robot da Vinci wspiera...

Szybszy powrót do zdrowia, mniej powikłań i duża precyzja podczas zabiegów operacyjnych – to tylko niektóre zalety robota da Vinci. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach – jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Mazowieckiego – już od listopada 2019 r. wykonuje operacje przy jego użyciu.

 

Zakup systemu robotycznego da Vinci był możliwy dzięki dofinansowaniu  w wysokości 9,5 mln zł, które przekazał samorząd Mazowsza w ramach zadania Rozwój innowacyjnych technik operacyjnych. Siedlecki szpital jest pierwszą publiczną placówką na Mazowszu, w której wykonano operacje robotyczne.

– Inwestycje w zdrowie to priorytet samorządu Mazowsza, pokazała to też pandemia. Cały czas dokładamy wszelkich starań, by nasze szpitale były odpowiednio wyposażone. Robot da Vinci to sprzęt na skalę światową. Gratuluję siedleckiemu szpitalowi tak imponującego wyniku. Warto podkreślić, że obecnie w naszych marszałkowskich placówkach zdrowia, robot da Vinci znajduje się także w placówce w Międzylesiu – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Siedlecki da Vinci

13 maja br. zespół lekarzy Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.  przeprowadził setną operację, z zakresu urologii, z wykorzystaniem robota da Vinci. Liderem zespołu wprowadzającego nową technologię operacyjną był dr n. med. Piotr Kania, specjalista urolog FEBU. Dr Piotr Kania kieruje Ośrodkiem Medycyny Małoinwazyjnej, Laparoskopowej i Robotycznej. 

– Robot wspiera operacje u nas już ponad rok. Do tej pory udało się zoperować ponad 150 pacjentów – zauważa dr n. med. Piotr Kania. - Do zespołu lekarzy Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej, którzy zaczynali, dołączyli również ginekolodzy i chirurdzy onkolodzy. Dzięki systemowi robotycznemu da Vinci możemy nie tylko skutecznie, z ogromną precyzją, usunąć nowotwór, ale także maksymalnie zawęzić obszar interwencji chirurgicznej, co w efekcie przekłada się na skrócenie hospitalizacji i okresu rekonwalescencji. Korzyści dla pacjenta są ogromne. Wykorzystanie technik robotycznych pozwala zapewnić maksymalny komfort życia po zabiegu.

Doświadczenie dr. Piotra Kani pozwoliło na przyjęcie roli lekarza szkoleniowca proktora podczas pierwszej operacji z wykorzystaniem robota da Vinci w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim Gorzowie Wlkp. To otwiera nowe możliwości zabiegowe innych ośrodków w Polsce.

 

Skąd ta precyzja?

Robot da Vinci asystuje lekarzom przy przeprowadzaniu operacji chirurgii ogólnej, naczyniowej, ginekologii, onkologii i kardiochirurgii. Pomaga też przy transplantacjach. Systemy robotyczne da Vinci łączą niską inwazyjność z nieosiągalną przez człowieka precyzją. Podczas operacji przy użyciu robota chirurg otrzymuje transmisję obrazu z wnętrza ciała, obszar operacji jest widoczny w znacznym powiększeniu, a komputer przekłada gesty operatora na ściśle określone ruchy narzędzi chirurgicznych. Robot pozwala nie tylko precyzyjnie usuwać zaatakowane tkanki, lecz także zawęzić do minimum obszar interwencji chirurgicznej. Siedlecki robot to pierwszy na Mazowszu taki sprzęt w publicznej placówce zdrowia.

Liczba wyświetleń: 204

powrót