Aktualności

Międzynarodowa Noc Muzeów w Szydłowcu

2021.05.18 15:25 , aktualizacja: 2021.05.20 13:14

Autor: Ilona Jaworska (MLIM w Szydłowcu), Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Grupa odwiedzających muzeum podczas zwiedzania placówki. Goście zwiedzali wystawy...
  • Kadr z prezentacji multimedialnej wyświetlanej na murze budynku przedstawiający starszego mężczyznę grającego na skrzypcach. Podczas Nocy Muzeów można...
  • Pracownik muzeum trzyma w ręku tamburyn, przed nim z lewej strony stoi dziewczyna z tamburynem, z prawej kolejna osoba, która robi zdjęcie telefonem komórkowym. Można było także wypróbować...

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu (instytucja Samorządu Województwa Mazowieckiego) tradycyjnie przyłączyło się do obchodów Międzynarodowej Nocy Muzeów (15 maja), zapewniając gościom wiele atrakcji.

 

Do północy trwało indywidualne zwiedzanie wystaw stałych: „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję” oraz „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa”, a także wystawy czasowej „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytm”. Przewodnicy opowiadali o eksponatach i zdradzali tajniki gry na wybranych instrumentach.

O fundatorach i budowniczych zamku w Szydłowcu, o historii samego budynku oraz kościoła i Szydłowca opowiadał online Adam Miernik z działu Zbiorów Historycznych i Sztuki. Prelekcja była wprowadzeniem do nowej wystawy stałej „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli”, którą szydłowieckie muzeum planuje otworzyć w połowie grudnia tego roku.

 

Podróż przez historię

Goście muzeum w tą niezwykłą noc mieli także okazję obejrzeć projekcję audiowizualną wyświetlaną na murze kurtynowym szydłowieckiego zamku. Była to swoista podróż przez historię, którą Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu tworzy 53 lata, a jako placówka samodzielna dokładnie 45 lat.

Noc Muzeów zgromadziła nie tylko mieszkańców Szydłowca, którzy tłumnie przybyli całymi rodzinami, ale również gości z innych miast Polski: m.in. Częstochowy, Kielc, Radomia, Warszawy.

 

Liczba wyświetleń: 57

powrót