Aktualności

Flaga Mazowsza zawisła w Płocku!

2021.04.30 11:25 , aktualizacja: 2021.04.30 11:36

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

obok siebie stoi cztwrech mężczyzn oraz dwie kobiety w strojach ludowych, w tle flaga Mazowsza Wspólnie na Placu Obrońców...

Wspólnie na Placu Obrońców Warszawy w Płocku Flagę Województwa Mazowieckiego wywiesiły władze Mazowsza oraz Płocka. W najbliższym czasie flaga Mazowsza trafi do wszystkich samorządów. – Niech ten symbol będzie wyrazem jedności naszej mazowieckiej wspólnoty. Zachęcam każdego Mazowszanina do wywieszania flagi regionu. Bądźmy dumni z Mazowsza – mówił w trakcie wydarzenia marszałek Adam Struzik.

 

Symboliczne znaczenie flagi dla budowania wspólnoty mazowieckiej zauważa Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

– Widok łopoczącej na wietrze flagi zawsze napawa dumą i budzi pozytywne odczucia. Ta duma z bycia Mazowszanami i lokalny patriotyzm są nam potrzebne zwłaszcza teraz, gdy stoimy w obliczu zagrożenia podziałem naszego województwa. Jestem przekonany, że flaga będzie dumnie prezentowała się w Płocku, historycznej stolicy Mazowsza – podkreśla prezydent.

 

Flaga będzie mogła być wykorzystywana w celach identyfikacyjnych i promocyjnych, a także, po uzyskaniu zgody zarządu województwa mazowieckiego, umieszczona również na przedmiotach przeznaczonych do handlu. Władze Mazowsza zainaugurowały kampanię promującą Flagę Województwa Mazowieckiego. Flagi Mazowsza rozsyłane są do wszystkich samorządów.

 

Flaga jednoczy!

– Flaga to symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać i który określa nas jako Polaków, Europejczyków, ale też Mazowszan. Mazowsze to największy i od lat najszybciej rozwijający się region w Polsce. Województwo wielu szans i możliwości. Mamy więc z czego być dumni. Dlatego, pokażmy, że Mazowsze jest dla nas ważne, wywieszając flagę z wizerunkiem białego orła bez korony przed domem, w miejscu pracy i nauki – zachęca marszałek Adam Struzik.

 

Symbolika flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.

 

Decyzję radnych województwa mazowieckiego tłumaczy wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Adam Orliński.

– Flaga Mazowsza to symbol naszej mazowieckiej wspólnoty. Odwołuje się do naszej historii i korzeni, a równocześnie daje poczucie solidarności, jedności i buduje więzi społeczne. Od teraz mogą jej używać wszyscy mieszkańcy – wyjaśnia.

Liczba wyświetleń: 169

powrót