Aktualności

Rekordowe 151 mln zł na wsparcie równomiernego rozwoju

2021.04.29 14:10 , aktualizacja: 2021.04.29 16:01

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Opaliński Tomasz

  • Samorządowcy z czekiem na 4 mln zł Cztery miliony wesprą...
  • Marszalek Adam Struzik wraz z beneficjentami Pamiątkowa fotografia...
  • Marszałek Adam Struzik prezentuje wycinankę kurpiowską Kurpiowska wycinanka to...

 

NOWE NABRZEŻE NARWI, BUDOWA ŻŁOBKA i GMINNEJ BIBLIOTEKI CZY ROZBUDOWA DROGI W POWIECIE OSTROŁĘCKIM

 

Nabrzeże rzeki Narew w Ostrołęce zmieni się nie do poznania, w Kadzidle powstanie nowy żłobek, Biblioteka Gminna w Wąsewie zyska nowe wyposażenie, a droga powiatowa nr 2533W Chudek-Gleba-Kierzek-Zawady zostanie rozbudowana. Realizacja tych inwestycji jest możliwa dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w wysokości ponad 12 mln zł. Dziś umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjenci. W spotkaniu wziął udział radny województwa Mirosław Augustyniak.

 

Na realizację instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego przeznaczyliśmy w tym roku rekordowe 151 mln zł, w tym ponad 95 mln zł to pieniądze, które wspomogą nowe projekty samorządów – podkreśla marszałek Adam Struzik.  –To środki, które pomagają rozwijać się mazowieckim miastom i gminom. Ostatnie miesiące pokazały, że nie wszyscy mogą liczyć na sprawiedliwy podział środków w ramach programów rządowych, ale zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie. Dla nas nie są istotne sympatię polityczne, liczy się rozwój naszego województwa. Dlatego zrobiliśmy wszystko, aby również w tym roku zabezpieczyć całkiem sporą kwotę, bo aż 250 mln zł, na programy wsparcia – podsumowuje marszałek.

 

Instrument zadań ważnych to jeden ze sztandarowych programów wsparcia realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego.

– W subregionie ostrołęckim nasze wsparcie otrzymało 13 inwestycji na kwotę ponad 22 mln zł. Dzisiaj podpisujemy umowy na 4 ważne projekty – zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego

 

Jak dodaje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa, te inwestycje służą przede wszystkim mieszkańcom regionu.

– Zdajemy sobie sprawę, że wiele samorządów lokalnych nie ma wystarczających środków w swoich budżetach. Dlatego co roku staramy się takie środki zabezpieczyć w budżecie województwa, a efekty naszych programów wsparcia widoczne są już praktycznie w każdej gminie.

Zagospodarowanie nabrzeża Narwi w Ostrołęce

Inwestycja ma niepowtarzalny charakter, ponieważ będzie się opierać na dotąd niespotykanym układzie hybrydowym, który wykorzysta kilka rodzajów infrastruktury rekreacyjnej oraz naturalne ukształtowanie terenu. Projekt zakłada wykorzystanie odnawialnych źródeł energii m.in. zamontowanie solarnego oświetlenia ulicznego.

– Z niecierpliwością czekam, kiedy nabrzeże Narwi zmieni swoje oblicze. Mam nadzieję, że zapomniany teren nad Narwią w końcu uda się nam zagospodarować i zapewnić mieszkańcom wyjątkowe miejsce do rekreacji i wypoczynku. Wiem, że bez wsparcia samorządu Mazowsza nie byłoby to możliwe, za co serdecznie dziękuję – dodaje prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik.

W ramach inwestycji zostaną wybudowane ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż wału przeciwpowodziowego i drewniane pomosty wraz z infrastrukturą dla wędkarzy i sportowców. Powstaną strefy wypoczynkowe, plac zabaw, oczko wodne, pole biwakowe oraz sezonowe punkty handlowe. W ramach projektu zmodernizowana zostanie także plaża i powstanie parking. Samorząd Mazowsza na realizację tej inwestycji przeznaczy 4 mln zł.

Budowa żłobka z oddziałami przedszkolnymi w Kadzidle

W ramach robót powstanie nowy budynek o powierzchni użytkowej 2 257,48 m2 wraz z całym wyposażeniem i placem zabaw. Ogrodzona zostanie także działka. Nowy żłobek ma powstać na obrzeżach wsi, z dala od zatłoczonych parkingów i ruchliwej ulicy. Samorząd Mazowsza na realizację tej inwestycji przekaże 4 mln zł.

Rozbudowa drogi powiatowej nr 2533W Chudek-Gleba-Kierzek-Zawady

Rozbudowane zostaną dwa odcinki drogi powiatowej nr 2533W o łącznej długości ponad 5 km. Inwestycja obejmuje budowę nowej drogi o podłożu bitumicznym, utwardzonych poboczy o szerokości 1 m, przejść dla pieszych, zjazdów indywidualnych i publicznych oraz przystanków autobusowych. Dodatkowo wymienione zostanie oznakowanie pionowe na znaki drogowe z foli odblaskowej wyższej generacji. Samorząd województwa przekaże 4 mln zł na rozbudowę drogi.

 

– Droga powiatowa nr 2533W Chudek-Gleba-Kierzek-Zawady jest powiązana z drogą krajową Olsztyn-Ostrołęka, drogą wojewódzką nr 614 Chorzele-Krukowo-Myszyniec oraz drogami powiatowymi i gminnymi – zaznacza Mirosław Augustyniak, radny województwa mazowieckiego. – Jej rozbudowa jest ważna ze względu na znajdujące się w okolicy podmioty przetwórstwa i przedsiębiorstwa, ale też mieszkańców powiatu, którzy codziennie docierają do miasta. Obecny stan techniczny drogi jest zły. Brak ścieżek pieszo-rowerowych wymusza poruszanie się po drodze, a zwiększony w tym miejscu ruch naraża na niebezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Remont jest więc konieczny – dodaje radny.

Zakup wyposażenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Wąsewie

W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy budynek Gminnej Biblioteki Publicznej o powierzchni użytkowej ok. 360 m2. Powstanie m.in. wypożyczalnia dla dorosłych i dzieci, czytelnia z kawiarenką internetową, sala spotkań na ok. 100 osób, kącik dla dzieci, archiwum, sanitariaty, pomieszczenie socjalne i magazynek. Zakupione zostaną urządzenia elektroniczne, sprzęt oświetleniowy i sprzęt nagłośniający. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a cały przyległy teren zostanie zagospodarowany. Na realizację inwestycji samorząd Mazowsza przeznaczył 110 tys. zł.

 

Inwestycje otrzymały dofinansowanie w ramach realizowanego przez samorząd Mazowsza „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”.

Liczba wyświetleń: 196

powrót