Aktualności

53 mln zł na inwestycje dla mazowieckich przedsiębiorców

2021.04.29 14:15 , aktualizacja: 2021.04.29 15:51

Autor: Biuro Prasowe UMWM i MJWPU, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

laptop rozłożony na wydrukach papierowych planów inwestycyjnych Już w czerwcu br. mikro,...

Pandemia koronawirusa uderzyła w gospodarkę z ogromną siłą, co spowodowało, że wielu przedsiębiorców musiało ograniczyć wydatki. Odbudowa rynków nie jest jednak możliwa bez nowych inwestycji, dlatego Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o skierowaniu na ten cel ponad 53 mln zł wsparcia z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Nabory ruszą już w czerwcu br.

 

Fundusze europejskie z programu regionalnego są już prawie na wyczerpaniu. Pula przyznanego wsparcia w ramach podpisanych do tej pory umów o dofinansowanie przekroczyła 8,1 mld zł. To prawie 90 proc. wszystkich dostępnych środków, dlatego możliwości finansowania kolejnych projektów są już ograniczone. Mimo to, zarząd województwa zdecydował o uruchomieniu kolejnego konkursu na  dofinansowanie dla przedsiębiorców.

– Zwiększanie innowacyjności i konkurencyjności mazowieckich przedsiębiorców to główny cel pomocy z Unii Europejskiej. Jednak w związku z trwającą pandemią konieczne było uruchomienie nadzwyczajnego wsparcia na utrzymanie bieżącej działalności. Do tej pory skorzystało z niego 1,6 tys. firm objętych ograniczeniami. Odbudowa gospodarki wymaga nowych inwestycji, dlatego część pozostałych w programie środków skierujemy właśnie na ten cel – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Silne, prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa, to podstawa gospodarki, dlatego zachęcam mazowieckich przedsiębiorców do ubiegania się o wsparcie. W puli są ponad 53 mln zł.

 

Pomoc dla firm z sektora MŚP

– Już w czerwcu br. mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o dofinansowanie inwestycji, dzięki którym na rynek będą wprowadzone nowe produktu lub usługi – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Finansowanie obejmie rozbudowę przedsiębiorstw, zmiany procesów produkcyjnych lub sposobu świadczenia usług (w tym elektronicznych). Możliwe będzie także pozyskanie funduszy europejskich na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych do działalności gospodarczej. Dofinansowanie projektów wyniesie od 400 tys. zł do nawet 4 mln zł. W ramach projektu każdy przedsiębiorca będzie zobowiązany do utworzenia co najmniej jednego nowego miejsca pracy.

 

Decyzja o skierowaniu dodatkowych funduszy dla firm poprzedzona została spotkaniem z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców zorganizowanym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. O potrzebach i wyzwaniach sektora biznesowego opowiedzieli przedstawiciele Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, Konfederacji Lewiatan, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Business Centre Club.

 

– Eksperci rynkowi podkreślili, że w rok po rozpoczęciu pandemii oprócz potrzeby wsparcia w utrzymaniu działalności potrzebne jest finansowanie inwestycji przynoszących korzyści w dłuższej perspektywie, pozwalających na dostosowanie profilu działalności do nowych realiów – powiedział dyrektor MJWPU Mariusz Frankowski. – Jest to szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorców z regionu warszawskiego stołecznego, który został praktycznie wyłączony z pomocy inwestycyjnej w perspektywie unijnej 2021–2027.

 

Konkurs dla firm zostanie ogłoszony w ramach działania 3.3 Innowacje w MŚP, typ projektu: „Wprowadzanie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług”.

 

Szczegółowe informacje oraz regulamin opublikowane będą w maju br. w serwisie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Nabory wniosków.

Liczba wyświetleń: 224

powrót