Aktualności

Flaga Mazowsza w Siedlcach

2021.04.28 13:40 , aktualizacja: 2021.04.28 14:24

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Flagę Województwa...
  • – Niech ten symbol będzie...
  • Flaga to piękny symbol,...
  • – Flaga Mazowsza odwołuje...
  • – Flaga to symbol, który...

Na siedleckim Skwerze Tadeusza Kościuszki flagę województwa mazowieckiego wspólnie umieściły władze Mazowsza i Siedlec. W najbliższym czasie flaga Mazowsza trafi do wszystkich samorządów. – Niech ten symbol będzie wyrazem jedności naszej mazowieckiej wspólnoty. Zachęcam każdego Mazowszanina do wywieszania naszej flagi. Bądźmy dumni z naszego regionu – mówił w trakcie wydarzenia marszałek Adam Struzik.

 

– Jesteśmy mieszkańcami Mazowsza, więc umieszczona dziś na Skwerze Kościuszki flaga to nasz symbol, z którego powinniśmy być dumni. Symbol, który nas identyfikuje i jednoczy jako społeczność, mówi o naszym patriotyzmie, naszej kulturze i przywiązaniu do tradycji. Jesteśmy trzecim miastem po Radomiu i Warszawie, w którym flaga Mazowsza została uroczyście umieszczona na maszcie. Zachęcam więc mieszkańców do spoglądania w jej kierunku, by wywołać chwile refleksji o naszych korzeniach czy naszej historii – mówi prezydent miasta Siedlce Andrzej Sitnik.

– Decyzją Sejmiku Województwa Mazowieckiego flaga województwa może być od teraz używana bez ograniczeń, co do miejsca i czasu, jako symbol służący identyfikacji i promocji województwa mazowieckiego – tłumaczy członek zarządu Janina Ewa Orzełowska. – Wkrótce do każdego sołectwa zostanie dostarczona flaga województwa. Flaga to piękny symbol, który przypomina, że jako Mazowszanie możemy być dumni ze swojej małej ojczyzny – dodaje członek zarządu Mazowsza.

Flaga będzie mogła być wykorzystywana w celach identyfikacyjnych i promocyjnych, a także, po uzyskaniu zgody Zarządu Województwa Mazowieckiego, umieszczona również na przedmiotach przeznaczonych do handlu. Władze Mazowsza zainaugurowały kampanię promującą flagę województwa mazowieckiego. Flagi Mazowsza rozsyłane są do wszystkich samorządów.

– Flaga to symbol, który powinien jednoczyć – zaznacza marszałek Adam Struzik. – Symbol, z którym powinniśmy się utożsamiać i który określa nas jako Polaków, Europejczyków, ale też Mazowszan. Mazowsze to największy i od lat najszybciej rozwijający się region w Polsce. Województwo wielu szans i możliwości. Mamy więc z czego być dumni. Dlatego, pokażmy, że Mazowsze jest dla nas ważne, wywieszając flagę z wizerunkiem białego orła bez korony przed domem, w miejscu pracy i nauki – zachęca marszałek.

Symbolika flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.

 

Do wywieszania flagi w każdym mazowieckim domu zachęca Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

– Flaga Mazowsza odwołuje się do naszej historii i korzeni, daje poczucie przynależności, solidarności i jedności. Jest nam najbliższa. Pozwala na utożsamianie się ze swoim regionem i uczy troski o dobro wspólne – dodaje członek zarządu Mazowsza.

 

Liczba wyświetleń: 294

powrót