Aktualności

Zabytkowy kościół w Kucicach dostał nowe życie

2021.04.26 11:20

Autor: Agnieszka Pielat, Wprowadzenie: Mirosław Oleksiak

Parafianie i goście odwiedzający drewniany obiekt sakralny w Kucicach pod wezwaniem św. Michała Archanioła od kilku miesięcy mogą cieszyć się zupełnie nowym i odświeżonym wyglądem swojego zabytkowego kościoła. Dzięki dofinansowaniu w kwocie 90 tys. zł. z budżetu Mazowsza można było gruntownie wyremontować dach wraz z  wymianą więźby dachowej.

 

Parafia powstała prawdopodobnie pod koniec XIV w. z fundacji Jana z Kucic. Po raz pierwszy wzmiankują o niej źródła w drugiej połowie XV w. W 1598 r. wybudowano kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy. Świątynia istniała zapewne wcześniej, ale nie ma wzmianek o jej istnieniu. Obecny kościół wybudowano w 1783 r. Gruntowny jego remont przeprowadzono po II wojnie światowej w latach 1960 i 1974. Na szczególną uwagę zwiedzających zasługują przede wszystkim: ołtarz główny wczesnobarokowy z połowy XVII w., obraz koronacji Matki Bożej z XVII-XVIII w., ambona z początku XVII w., chrzcielnica późnorenesansowa z początku XVII w. oraz kropielnica granitowa z XV-XVI w.

 

Obecnie parafia liczy ponad 500 mieszkańców, od 9 lat proboszczem jest ks. Tadeusz Milczarski, z którego mieszkańcy są bardzo zadowoleni i - jak sami mówią – nie wyobrażają sobie mieć innego proboszcza.

  • Drewniany kościół Dzięki dotacji z budżetu...
  • Drewniany kościół z bramą wiazdową i wybrukowanym wjazdem Kościół pw. św. Michała...

Liczba wyświetleń: 109

powrót