Aktualności

Mazowieckie instytucje kultury uczą online

2021.04.23 15:40
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Treść infografiki: Mazowieckie instytucje kultury uczą online Zachęcamy wszystkich...

Mazowieckie placówki kulturalne umożliwiają uczniom stały kontakt z kulturą. Wirtualne spacery, materiały audiowizualne, ciekawe gry edukacyjne i lekcje muzealne w sieci – to tylko niektóre przykłady ofert edukacyjnych przygotowanych przez samorządowe instytucje kultury.

 

– Zapraszam wszystkich uczniów i nauczycieli do korzystania z zasobów naszych placówek – zachęca marszałek Adam Struzik.

 

Choć przez epidemię koronawirusa uczniowie i nauczyciele zmuszeni są do przejścia na tryb zdalnej edukacji, nie oznacza to, że muszą stracić kontakt z kulturą. O stały dostęp do szerokiej oferty lekcji online dbają samorządowe instytucje kultury. Muzealnicy proponują dzieciom i młodzieży udział w ciekawych zajęciach – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

– Z zasobów mazowieckich muzeów i teatrów można skorzystać, bez potrzeby wychodzenia z domu. Jest to idealne rozwiązanie i świetny pomysł dla nauczycieli na zorganizowanie swoim uczniom spotkania z kulturą. W dobie pandemii, kiedy kina, teatry czy inne instytucje są zamknięte, nie możemy zapomnieć o tym, jak istotny w rozwoju jest kontakt młodych ludzi z kulturą – dodaje.

 

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

 

W ramach akcji #MuzeumSportuOnline przygotowano filmowe spotkania z historią sportu. Podczas lekcji można dowiedzieć się m.in. jak wyglądały pierwsze rękawki pływackie, kiedy i gdzie Polacy zdobyli pierwsze medale olimpijskie, jak związać węzeł ratowniczy i czy prawo Bernouliego miało wpływ na wyniki osiągane przez Robert Kubica w F1. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przygotowało aż 10 bloków tematycznych lekcji online. Pełną ofertę lekcji online można sprawdzić na stronie internetowej 

 

Muzeum Mazowieckie w Płocku

 

Jak Kazimierz Wielki zamek i mury w Płocku budował, jak Gall Anonim kronikę pisał, a może opowieść o bohaterze – to tylko niektóre lekcje online przygotowane przez Muzeum Mazowieckie w Płocku.

 

– Nasze lekcje online mogą znacząco wzbogacić codzienne zajęcia szkolne – zaznacza Michał Sobociński, edukator Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Obecnie szkoły mogą wybierać spośród siedmiu tematów, ale posiadamy także ósmą lekcję bonusową. Jest ona oferowana bezpłatnie do końca kwietnia w związku ze 100-leciem odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych przez Józefa Piłsudskiego. Lekcje online cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców Płocka i okolic, ale także szkół z najodleglejszych zakątków Polski. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – dodaje.

 

Więcej informacji na stronie internetowe

 

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

 

Na lekcje online uczniów szkół podstawowych i średnich zaprasza również Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Strój ludowy Puszczy Zielonej, znaki państwa polskiego, bitwa pod Ostrołęką, pomnik szczerych serc czy wycinanka kurpiowska – to tematy, jakie z dziećmi i młodzieżą podczas zajęć poruszą pracownicy muzeum. Więcej informacji na temat lekcji online można uzyskać na stronie internetowej https://muzeum.ostroleka.pl/?p=6684

 

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

 

Skąd się biorą nasze ubrania czy sposób komunikowania zmienił się przez lata i dlaczego woda jest tak ważnym elementem kultury na całym świecie – na te i inne pytania dzieci i młodzież znajdą odpowiedź biorąc udział w lekcjach online przygotowanych przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. W swojej ofercie placówka ma także wirtualne spacery czy specjalnie przygotowane dla dzieci wystawy familijne. Więcej informacji na stronie internetowej 

 

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Do matury zostało już coraz mniej czasu. Pomoc w przygotowaniu do egzaminu z języka polskiego oferuje Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Program „Kwadrans przed maturą” to świetny sposób na powtórzenie lektur i uzupełnienie wiedzy na temat ich twórców. Dla maturzystów zostały przygotowane odcinki poświęcone m.in. „Trenom” Jana Kochanowskiego, „Panu Tadeuszowi” Adama Mickiewicza. „Lalce” Bolesława Prusa, poezji Bolesława Leśmiana, „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza czy „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. „Kwadrans do matury” dostępny jest na stronie oraz na kanale Muzeum Literatury na YouTube.

 

Wirtualne spacery i wystawy czy spektakle online udostępniły także inne mazowieckie placówki m.in.:

Liczba wyświetleń: 163

powrót