Aktualności
VI Kongres Afrykanistów Polskich trwa
2021.04.20 11:10 , aktualizacja: 2021.04.20 13:19
Autor: oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
- Kongres co roku gromadzi...
- - To doskonała okazja do...
- Gości przywitał także...
- Dyrektor Instytutu...
- Przewodnicząca Zarządu...
Przez trzy dni mamy szansę uczestniczyć w Kongresie Afrykanistów Polskich. Ze względu na pandemię spotkanie jest wirtualne, lecz dzięki temu wiedza przedstawiana na prelekcjach dotrze do jeszcze szerszego grona odbiorców. Honorowy patronat nad kongresem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego. W otwarciu spotkania online uczestniczył wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
– Przez te trzy dni będziemy się zajmować Afryką. To bardzo ciekawy kontynent i wdzięczny dla badaczy różnych dziedzin – etnologów, archeologów, muzeologów, historyków sztuki, językoznawców, politologów, nawet ekonomistów – zauważył wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Kultura afrykańska dla nas jest bardzo ciekawa ze względu na jej egzotykę i odmienność od polskiej obyczajowości. To także kontynent bardzo różnorodny, na którym spotkamy wiele kultur. Cieszę się, że ten kongres się odbywa już szósty raz. Dzięki temu możemy więcej powiedzieć o zmianach na przestrzeni tych lat, porównać badania i spostrzeżenia. To doskonała okazja do poszerzenia wiedzy na temat aktualnie prowadzonych badań dotyczących kontynentu afrykańskiego. Wszystkim prelegentom życzę owocnych dyskusji i zapraszam do śledzenia obrad online – dodał wicemarszałek.
O kongresie
Kongres co roku gromadzi całe środowisko badaczy zajmujących się kontynentem afrykańskim, jest płaszczyzną wymiany aktualnej wiedzy i okazją do interdyscyplinarnej dyskusji. Prezentuje dorobek intelektualny polskich badaczy i ekspertów. Podczas trzech dni wystąpi 93 prelegentów, którzy wygłoszą prelekcje w ramach 9 bloków tematycznych podczas 29. sesji. Poruszane będą takie zagadnienia jak: Afryka Północna, Sudan, problematyka regionalna i transnarodowa, Madagaskar. Zainteresowanych zapraszamy na kanał YouTube Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie . Kongres można oglądać w wolnym dostepie.
Partnerami i współorganizatorami kongresu są Instytut Antropologii i Etnologii UW oraz Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne.
O Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
Państwowe Muzeum Etnograficzne jest jednostką kultury prowadzoną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W jego zbiorach znajdziemy interesujące kolekcje polskich badaczy i naukowców, a także ciekawe zbiory archiwalne. Jedna z wystaw stałych nawiązuje również do kultury afrykańskiej. Ekspozycję „Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi” - otwarto w 2020 r. dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Prezentuje ona część bogatych zbiorów muzeum i towarzyszy jej różnorodny program związany z prezentowaniem współczesnych zagadnień o tematyce afrykańskiej.
Zapraszamy do muzeum, jak tylko skończy się okres zamknięcia instytucji kultury związany z pandemią. Dziś natomiast zachęcamy do odwiedzin placówki online na kanale YT, jak również do śledzenia obrad kongresu.
Liczba wyświetleń: 123
powrót