Aktualności

Do muzeum w Dąbrowie pojedziemy za darmo!

2021.04.13 12:35 , aktualizacja: 2021.04.19 12:46

Autor: Justyna Poboży, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Front dworku Wizytówką Muzeum...
Staw, na pierwszym panie brzoza Podczas pobytu można...

To dobra wiadomość, dla wszystkich, którzy chcieli odwiedzić muzeum w Dąbrowie, ale barierą był dla niech brak weekendowego połączenia z placówką. Dzięki projektowi zrealizowanemu ze środków Budżetu Obywatelskiego Mazowsza do 28 listopada br., w każdy weekend i w Boże Ciało, z Siedlec i Łosic będzie można bezpłatnie dojechać do Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. Teraz już tylko trzeba poczekać na złagodzenie pandemii.

 

Jedź za darmo!

Wszystko dzięki środkom z Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Z bezpłatnego przejazdu mogą skorzystać mieszkańcy Mazowsza, a zwłaszcza mieszkańcy regionu siedleckiego, „niedzielni rowerzyści” i seniorzy, którzy nie mają własnego środka lokomocji. Jednym słowem wszystkie osoby zainteresowane odwiedzeniem Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. Autobusy będą kursowały w określonych godzinach i będą zatrzymywać się na każdym przystanku zgodnie z rozkładem jazdy, który dostępny jest na stronie http://muzeumdabrowa.pl/ (link)

Jak podkreślają mieszkańcy powiatu siedleckiego, jest to bardzo cenna inicjatywa, bo dotychczasowy brak autobusów w weekendy utrudniał korzystanie z oferty kulturalnej i turystycznej. Dzięki temu projektowi można będzie, po miesiącach izolacji, cieszyć się wiosną w pięknych okolicznościach.

 

Bogata oferta turystyczna

Teren obecnego muzeum został w 2010 r. przekazany przez gminę Przesmyki w formie darowizny na rzecz województwa mazowieckiego na działalność kulturalną Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Wizytówką Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie jest klasycystyczny murowany dwór i oficyna, a także otaczający je park ze stawem i stuletni sad. W dworku można zwiedzać zabytkowe wnętrza ziemiańskie przełomu XIX i XX w, m.in. kancelarię dworską, pokój pani domu, sypialnię, salon, jadalnię, kuchnię czy też łazienkę. W oficynie zaś znajdują się pomieszczenia administracyjne i sala konferencyjna. W parku mieści się spichlerz, gołębnik, wędzarnia, pasieka i ogród warzywny.

Muzeum Ziemiaństwa oprócz zwiedzania ekspozycji stałych i czasowych oferuje również odpoczynek w zabytkowym parku, łowienie ryb oraz możliwość pływania łódką i rowerem wodnym po stawie. Można również przenocować w pokojach gościnnych czy zorganizować  konferencję lub koncert.

Liczba wyświetleń: 77

powrót