Aktualności

#UEpomaga: 6 aparatów ECMO dla 2 warszawskich szpitali

2021.04.15 11:40 , aktualizacja: 2021.04.15 12:02

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Inforgrafika informująca o kwocie 2,5 mln zł przeznaczonej na zakup aparatów ECMO Od początku pandemii...

Od początku pandemii samorząd Mazowsza aktywnie wspiera walkę z COVID-19, wyposażając mazowieckie szpitale w niezbędny sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej. Tym razem aż 2,5 mln zł przeznaczył na zakup 6 aparatów ECMO, które trafią do Mazowieckiego Szpitala Klinicznego MSWIA oraz Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

 

1900 sztuk aparatury medycznej

Samorząd województwa realizuje obecnie jeden z największych w kraju projektów unijnych, którego celem jest doposażenie i przygotowanie mazowieckich placówek medycznych do walki z COVID-19. Do tej pory dzięki funduszom z UE udało się zakupić i przekazać do szpitali m.in. blisko 1 900 sztuk aparatury medycznej, 40 tys. sztuk wyposażenia oraz ponad 20 mln środków ochrony osobistej. Wartość unijnego projektu to 360 mln zł, z czego zaangażowanych zostało już ponad 285 mln zł.

 

2,5 mln zł z UE na zakup aparatów ECMO

– Na tym jednak nie koniec. Samorząd Mazowsza podpisał właśnie umowę na zakup 6 urządzeń do terapii ECMO – zaznacza marszałek Adam Struzik. – Bez wahania podjęliśmy decyzję o zakupie tych aparatów. Są one wykorzystywane u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem płuc, do którego dochodzi także u niektórych chorych na COVID-19. Kiedy respirator już nie wystarcza, alternatywą jest właśnie wykorzystanie aparatów ECMO. Dzięki nim pacjent otrzymuje niezbędną do życia ilość tlenu – dodaje marszałek.

Urządzenia trafią do Mazowieckiego Szpitala Klinicznego MSWIA – 5 szt. oraz Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie – 1 szt. Ich wartość to ponad 2,5 mln zł.

– To pierwszy etap doposażania placówek medycznych w aparaty ECMO – zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – Już wkrótce kolejne dwie sztuki zakupione zostaną przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a jedna sztuka przez nasz szpital w Radomiu.

– W dobie pandemii okazało się, że aparaty ECMO są bardzo pomocne w ratowaniu ciężko chorych na COVID-19 – zaznacza Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia i kultury fizycznej. – To terapia ostatniej szansy. Dlatego właśnie ich zakup był dla nas priorytetem. Chodzi tutaj o życie mieszkańców naszego regionu – podkreśla.

 

Czym jest terapia ECMO

Pozaustrojowe natlenianie krwi tzw. ECMO (ExtraCorporeal Membrane Oxygenation) to terapia ostatniej szansy, która stosowana jest u pacjentów z COVID-19, u których ze względu na uszkodzenia płuc nie pomaga już nawet respirator. 

– Stan zapalny w płucach w wyniku COVID-19 prowadzi do ciężkiej niewydolności oddechowej, wymagającej zaawansowanych technik wspomagania oddechu czy wentylacji płuc respiratorem – tłumaczy dr hab. n. med. Janusz Trzebicki ordynator – kierownik I Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM.

 

Jak opowiada dr Dominik Drobiński, w najcięższych stanach w okresie pandemii udało się spotkać zaangażowanych ludzi, dzięki którym powstało wiele cennych inicjatyw, jak np. Centrum Terapii Pozaustrojowych, działające w Klinice Kardiochirurgii Szpitala CSK MSWiA, którego jest koordynatorem. W skrajnych przypadkach, gdy wentylacja płuc respiratorem nie przynosi poprawy, można wykorzystać specjalistyczny sprzęt do natleniania pozaustrojowego. Jest to aparat ECMO, dzięki któremu pacjent otrzymuje taką ilość tlenu, która pozwala mu na dalsze życie.

– Otrzymaliśmy 4 aparaty ECMO, dzięki ogromnemu wsparciu i współpracy z samorządem Mazowsza. Natychmiast zaczęliśmy ich używać przy ciężkiej niewydolności oddechowej pacjentów, którzy trafiali do nas z innych mazowieckich ośrodków, w tym m.in. szpitala bródnowskiego. Współpracujemy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Jesteśmy w stanie dolecieć helikopterem do każdego miejsca na Mazowszu i podjąć pacjenta, który będzie wymagał leczenia ECMO w związku z ciężką niewydolnością oddechową. Mieliśmy już takie przypadki z pacjentami z Siedlec, Płocka, Przasnysza i Radomia – podsumowuje dr Drobiński.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 360 mln zł, z tego 314,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

 

Liczba wyświetleń: 124

powrót