Aktualności

Tężnia solankowa w Rzekuniu

2021.04.12 13:05 , aktualizacja: 2021.04.13 13:32

Autor: Marlena Kowalczyk, UG Rzekuń, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

To będzie pierwsza tężnia...

Już niedługo mieszkańcy Rzekunia będą mogli się cieszyć z nowej tężni solankowej, która będzie też pierwszym tego typu obiektem w powiecie ostrołęckim. Inwestycja będzie miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców, a także wizytówką gminy i całego regionu. Powstaje m.in. z funduszy przekazanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Tężnia jest wyjątkowa, a jej konstrukcja bardzo nowoczesna. Jedna z czterech ścian wykonana jest z tworzywa imitującego lustro, co optycznie powiększy całą przestrzeń. Obszar, na którym powstała inwestycja został podzielony na dwie strefy.

 

Wyjątkowe miejsce rekreacji wśród zieleni

W pierwszej strefie będzie można odpocząć na ławkach wśród zieleni. To doskonała okazja do odpoczynku i korzystania z walorów prozdrowotnych obiektu. W drugiej natomiast – tzw. strefie rekreacyjnej dzieci znajdą wiele urządzeń i gier edukacyjnych. Tam też znajdą się wygodne ławki, „ścianka przytulanka”. Nie zabraknie też budki telefonicznej wykonanej w stylu angielskim, z której będzie można... wypożyczyć książki.

 

Po zdrowie i relaks

Jeszcze do niedawna tężnie solankowe można było znaleźć przede wszystkim w tradycyjnych uzdrowiskach czy ośrodkach wypoczynkowych. Wkrótce z jej leczniczych walorów będą mogli korzystać mieszkańcy Rzekunia, Ostrołęki, okolicznych miejscowości i odwiedzający miejscowość turyści. Dzięki swoim właściwościom zdrowotnym i bakteriobójczym inhalatornia solankowa wspomoże profilaktykę i leczenie schorzeń takich jak: nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli oraz zatok, rozedma, pylica płuc i astma oskrzelowa, niedoczynność tarczycy, nerwica wegetatywna, stres, ogólne zmęczenie, stany wyczerpania głosowego, alergiczne choroby górnych dróg oddechowych. Inhalacje solankowe ponadto wspomagają: komfort oddychania, zwalczanie i hamowanie stanów zapalnych, nawilżanie śluzówki.

Całkowity koszt inwestycji realizowanej w gminie Rzekuń to ponad 3,5 mln zł. Gmina Rzekuń otrzymała na jej realizację wsparcie finansowe z budżetu wyrównawczego Mazowsza w wysokości 1,8 mln zł. Swoją cegiełkę dołożył też powiat ostrołęcki i miasto Ostrołęka. Otwarcie obiektu zaplanowane jest w połowie 2021 r.

Liczba wyświetleń: 1233

powrót