Aktualności

Budujmy sprawiedliwszy i zdrowszy świat

2021.04.07 10:45 , aktualizacja: 2021.04.07 14:14

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

infografika, plansza z zapisem akcji serca i serce wypełnione fragmentem mapy świata Światowy Dzień Zdrowia...

Dziś przypada Światowy Dzień Zdrowia. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło „Budujemy bardziej sprawiedliwy i zdrowszy świat”. Światowa Organizacja Zdrowia w tym roku chce zwrócić szczególną uwagę na różnice w dostępie do usług medycznych ludzi żyjących w różnych częściach świata.

 

Każdego roku WHO która podkreśla priorytetowy obszar problemów zdrowia publicznego na świecie. W poprzednim latach tematy kampanii nawiązywały m.in. do pokreślenia oraz wsparcia roli pielęgniarek i położnych, zwrócenia uwagi na zdrowie psychiczne dzieci i dorosłych, wpływu ruchu na nasze zdrowie, a także bezpieczeństwa żywności i starzenia się społeczeństwa.  WHO, szczególnie w okresie pandemii, chce zwrócić uwagę na to, że zdrowie to prawo, a nie przywilej.

 

Jak czytamy w serwisie WHO, COVID-19 wpłynął na niektórych ludzi bardziej dotkliwie niż na innych, pogłębiając istniejące nierówności w zdrowiu i dobrobycie w wielu krajach[1]. W poszczególnych krajach liczba zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19 była wyższa wśród grup, które zmagają się z dyskryminacją, ubóstwem, wykluczeniem społecznym oraz niekorzystnymi warunkami życia i pracy na co dzień. Jak podaje WHO, co najmniej połowa światowej populacji nadal nie ma dostępu do podstawowych usług zdrowotnych.

 

Bohaterowie naszych czasów

Dzisiaj w Polsce obchodzony jest także Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Ostatni rok naznaczony walką z COVID-19 pokazał, jak wielkimi bohaterami codziennej walki o życie pacjentów stali się oni – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz inni pracownicy służby zdrowia, którzy na pierwszej linii frontu w walce z SARS-CoV-2, ratując innych, narażali swoje życie i zdrowie.

 

Podziękowania dla lekarzy, za ich trud codziennej walki o zdrowie pacjentów składa zarząd województwa mazowieckiego oraz radni Mazowsza, w tym m.in. Urszula Kierzkowska, która na TT pisze „Dziękuję pielęgniarkom, lekarzom, ratownikom medycznym i wszystkim, którzy pomagają i wspierają nas każdego dnia swoją pracą. (…) Jesteście Bohaterami!”

 

Jak podkreślał wielokrotnie marszałek Adam Struzik, na Mazowszu mamy doskonałych lekarzy, świetnie wykwalifikowany personel, a dzięki olbrzymim inwestycjom poczynionym w ostatnich latach – coraz nowocześniejsze szpitale (w ciągu ostatnich dwóch dekad samorząd Mazowsza przekazał mazowieckim szpitalom grubo ponad 2 mln zł; bez tych środków trudno byłoby tym placówkom funkcjonować). Także w okresie pandemii, aby doposażyć i przygotować mazowieckie szpitale na walkę z COVID-19, Mazowsze jako pierwszy region uruchomiło duży projekt unijny. Obecnie jego wartość to 360 mln zł. Do tej pory dzięki środkom unijnym samorządowi województwa udało się zakupić i przekazać m.in. ponad 1600 sztuk aparatury medycznej, 40 tys. sztuk wyposażenia oraz 20 mln środków ochrony osobistej. Ciągle jednak największym problemem szpitali są braki kadrowe. Dlatego władze województwa planują jeszcze w kwietniu przeszkolenie 3 tys. lekarzy.

 

Problemy w obszarze ochrony zdrowia były także w ostatnich latach poruszane na łamach pisma Samorządu Województwa Mazowieckiego „Mazowsze serce Polski”. Oto niektóre z nich:

 

Wspólna walka o przetrwanie” (MSP nr 11/2020)

Doba z medykiem” (MSP nr 12/2020)

Choroby nie poczekają” (MSP nr 3/2021)

Centralizacja szpitali - powrót do PRL?” (MSP nr 13/2021)

Rząd chce przejąć samorządowe szpitale. Po co?” (MSP nr 3/2021)

DEPRES-JA” (MSP nr 3/2019)

Choroby zupełnie normalne” (MSP 2/2018)

 

 

[1] Za wwww.who.int

Liczba wyświetleń: 195

powrót