Aktualności

Niemal 2,5 mln zł dla aktywnych gospodyń

2021.03.25 14:15 , aktualizacja: 2021.03.25 15:12

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Infografika informująca o kwocie i terminie składania wniosków. Po prawej stronie jest zdjęcie czterech kobiet w wiosennych sukienkach pozujących do zdjęcia w sadzie (infografika UMWM)

Samorząd województwa mazowieckiego ogłosił nabór wniosków dla kół gospodyń wiejskich i innych organizacji działających na rzecz rozwoju lokalnych społeczności na Mazowszu. Na ten cel z budżetu województwa przeznaczono w tym roku niemal 2,5 mln zł. Zgłoszenia będą przyjmowane do 16 kwietnia.

 

Aktywne koła gospodyń wiejskich są często głównym motorem napędowym życia społecznego na wsi. Pielęgnują lokalne tradycje, organizują wydarzenia, są miejscem współpracy i odważnego działania. Według Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich na Mazowszu zarejestrowano 1267 takich organizacji. Liczba ta od lat systematycznie rośnie, a w działalność kół angażuje się coraz więcej mieszkańców mazowieckich wsi, także panów.

– Gospodynie aktywne społecznie to kobiety, które w swoich społecznościach są swoistymi liderkami. Mają wiele umiejętności i motywację do działania na rzecz innych. Dzięki naszemu konkursowi, będą mogły jeszcze lepiej rozwinąć swoje koła i ich przedsięwzięcia. Drogie Panie – czekamy na wasze zgłoszenia – mówi marszałek Adam Struzik.

 

Fundusze na własną działalność i promocję lokalnej społeczności

Samorząd Mazowsza przeznaczył w tym roku niemal 2,5 mln zł na wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie. W ramach konkursu można starać się o środki na zakup m.in. sprzętu i artykułów gospodarstwa domowego, sprzętu multimedialnego czy strojów ludowych. W zgłoszeniu należy wskazać, jak zakup danych sprzętów przyczyni się do rozwoju organizacji i możliwości działania na rzecz lokalnej wspólnoty.

– Organizacje takie jak koła gospodyń wiejskich są siłą sprawczą wielu ważnych przedsięwzięć na naszych mazowieckich wsiach. Liczymy, że dodatkowe środki, jakie mogą otrzymać od samorządu Mazowsza, pozwolą im jeszcze sprawniej działać w swoich społecznościach. To także dobra okazja do wypromowania swojej lokalnej działalności – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Konkurs ma przede wszystkim wesprzeć aktywność kobiet na wsi i sprzyjać rozwojowi lokalnych społeczności. Adresowany jest do aktywnych działaczek z terenów wiejskich – kół gospodyń, stowarzyszeń, kółek rolniczych i innych organizacji pozarządowych. W zeszłym roku, mimo nietypowego czasu pandemii, z dofinansowania skorzystało 471 organizacji, realizując projekty za w sumie ponad 2,3 mln złotych.

 

W tym roku jedna organizacja może złożyć jedną ofertę w konkursie. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 5 tys. zł. Kwota jest w całości przeznaczona na zakupy. Organizacja nie musi wnosić wkładu własnego. Dzięki dodatkowym środkom mazowieckie gospodynie będą mogły bez przeszkód zorganizować jeszcze więcej przedsięwzięć i wydarzeń lokalnych.

 

Oferty należy składać do 16 kwietnia br. przez generator ofert konkursowych w serwisie Witkac.pl, dostępnym na stronie www.konkursyngo.mazovia.pl.

 

Liczba wyświetleń: 1018

powrót