Aktualności
Nowoczesne ambulanse w stołecznym pogotowiu
2021.03.24 15:15 , aktualizacja: 2021.03.25 11:46
Autor: Piotr Owczarski, Meditrans Warszawa, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Warszawskie pogotowie ratunkowe ma do dyspozycji 29 nowych ambulansów o wartości blisko 17 mln zł. To historyczny, bo największy zakup sprzętu od 1989 r. Dofinansowany został m.in. ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Warszawskie Pogotowie Ratunkowe bije rekordy wyjazdów do zakażonych koronawirusem COVID-19. W porównaniu z marcem 2020 r. liczba interwencji podwoiła się. Przybywa chorych w stanie ciężkim i krytycznym, a transmisja wirusa wciąż rośnie.
Ponad 1400 wyjazdów na dobę
Każdego dnia medycy walczą z COVID-19 na pierwszej linii frontu. Wśród nich są właśnie ratownicy medyczni, którzy pracują w ostatnich miesiącach ze zdwojoną siłą. Są dni, że w rejonie operacyjnym Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowgo i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie liczba interwencji przekracza 1400 wyjazdów na dobę.
Potrzebny nowoczesny i specjalistyczny sprzęt
Walka z pandemią wymaga ogromnych nakładów. Potrzebne są środki ochrony osobistej, płyny do dezynfekcji czy testy, ale też nowoczesny sprzęt.
– Od roku dozbrajamy się na tę walkę. To rekordowe wydatki i zakupy – można powiedzieć, że historyczne, bo największe po 1989 r. – mówi Lucjan Kadej, zastępca dyrektora ds. technicznych WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie – Kupiliśmy już 29 supernowoczesnych ambulansów za kwotę prawie 17 milionów złotych. Pieniądze pochodziły zarówno z budżetu państwa, Samorządu Województwa Mazowieckiego, jak i Unii Europejskiej.
Wszystkie karetki, zakupione dla Warszawy i okolicznych miejscowości, które wchodzą w rejon operacyjny stołecznego pogotowia ratunkowego, to pojazdy typu „C”. Są one przeznaczone dla zespołów ratownictwa medycznego.
– Dzisiaj w stolicy mamy prawdziwe szpitale na kółkach, które na jakiś czas mogą zastąpić stacjonarny szpital. Z dumą mogę powiedzieć, że co trzeci ambulans, który jeździ po ulicach stolicy ma od dwóch tygodni do dziewięciu miesięcy. W dobie trzeciej fali i trwającej od roku walki z Covid-19 nowe karetki podniosą zdolności operacyjne zespołów ratownictwa medycznego, co nie jest bez znaczenia szczególnie teraz, gdy rośnie liczba wyjazdów do pacjentów. Warto dodać, że pandemia kiedyś się skończy, a nowoczesny sprzęt zostanie i będzie ratował zdrowie i życie mieszkańców stolicy – mówi Karol Bielski, dyrektor WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie.
– W każdym ambulansie znajduje się defibrylator transportowy z możliwością teletransmisji danych medycznych do centrum teletransmisji WSPRiTS Meditrans SPZOZ w Warszawie. Oznacza to, że w trakcie przewożenia pacjenta do szpitala możliwe jest prowadzenie konsultacji kardiologicznych w czasie rzeczywistym (telemedycyna). Są także transporter i nosze transportowe, a także profesjonalne urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej czy krzesełko kardiologiczne samojezdne – dodaje Piotr Owczarski, główny specjalista ds. promocji, marketingu i środków zewnętrznych WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie.
Liczba wyświetleń: 191
powrót