Aktualności

O planie odbudowy Europy po pandemii

2021.03.24 09:15 , aktualizacja: 2021.03.24 15:48

Autor: oprac. Katarzyna Mańska (KM), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Baner przedstawiający obrys Europy, napis obok localdialog oraz jaśniejsze pole w kształce serca, w którym widać bloki miejskie i lokalnych mieszkańców Co można zrobić, by podobne...

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Grupy EPL w Europejskim Komitecie Regionów w ramach cyklu „Lokalny dialog EPL” #EPPLocalDialogue omawiano sytuację w Unii Europejskiej i plany odbudowy po pandemii na szczeblu lokalnym i regionalnym. W spotkaniu wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

Podczas trzech paneli dyskutowano o wdrażaniu planu odbudowy w miastach i regionach, a także o wyzwaniach i możliwościach, jakie stoją w związku z tym przed Europą. Podkreślono także konieczność budowania bardziej odpornej lokalnej i regionalnej gospodarki ekologicznej i cyfrowej. Jako efekt tej dyskusji jednogłośnie przyjęto deklarację EPL „Odbudowa dzięki mocniejszemu europejskiemu domowi demokracji”.

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem, że pandemia grozi zniweczeniem postępów poczynionych podczas dziesięcioleci na całym terytorium Europy – czytamy w przyjętej deklaracji. – Znajdujemy się w punkcie krytycznym, jeśli chodzi o reagowanie na skutki trwającej pandemii COVID-19, która wywiera niespotykaną dotąd presję społeczną, gospodarczą, środowiskową i finansową na Europę oraz jej władze lokalne i regionalne. Stwierdzamy, że opanowanie pandemii COVID-19 i odbudowa gospodarcza idą ze sobą w parze dlatego apelujemy do państw członkowskich o pełne zaangażowanie władz lokalnych i regionalnych w przygotowanie krajowych planów odbudowy i zwiększania odporności na kryzysy. Potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz praworządności. Ponownie podkreślamy, że władze lokalne i regionalne nie mogą być stawiane w gorszym położeniu z powodu obaw przed rządami krajowymi.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: Apostolos Tzitzikostas – przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów, Johannes Hahn – Komisarz ds. Budżetu i Administracji, Mairead McGuinness – Komisarz ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych, Antonio López-Istúriz, poseł do Parlamentu Europejskiego, Sekretarz Generalny EPL oraz przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, będący Członkami Europejskiego Komitetu Regionów.

 

 

Liczba wyświetleń: 121

powrót