Aktualności

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

2021.03.01 15:05 , aktualizacja: 2021.03.15 15:32
Autor: WKZ, Wprowadzenie: Mirosław Oleksiak
Żołnierz weteran ubrany na galowo stoi na tle sztandaru Marian Kowalczyk. Walczył w...

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji Muzeum Regionalne w Siedlcach przygotowało okolicznościową wystawę internetową „Represjonowani  przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Siedlcach”.

 

Dzień ten jest wyrazem hołdu dla żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia za świadectwo męstwa, patriotyzmu i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu  na warszawskim Mokotowie zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” tj. prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński i jego najbliżsi współpracownicy. Ich ciała zakopano w nieznanym miejscu. 

 

Muzeum Regionalne w Siedlcach z tej okazji zorganizowało internetową wystawę „Represjonowani  przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Siedlcach”, która ma na celu upamiętnienie prześladowanych. Ekspozycja przybliża sylwetki 14 osób pochodzących z Siedlec i regionu oraz ich niebywale brutalne relacje z Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego. Relacje weteranów wojennych zbierane były przez dyrektora muzeum Sławomira Kordaczuka od 1996 r. Opublikował on ponad 600 wspomnień w 6 książkach z cyklu „Sto spotkań z historią” oraz „Cegiełki historii Polski”.

 

W dobie pandemii Muzeum Regionalne w Siedlcach organizuje internetowe wystawy oraz zachęca do ich wirtualnego odwiedzania. Zachęcamy Państwa do śledzenia strony Muzeum Regionalnego w Siedlcach jak również, kiedy to tylko będzie możliwe, odwiedzania wystaw osobiście. Wystawę „Represjonowani  przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Siedlcach” można obejrzeć na stronie placówki (zakładka wystawy i imprezy – wystawy online).

Liczba wyświetleń: 35

powrót