Aktualności

Ponad 15 mln zł dla sołectw od samorządu województwa

2021.03.05 14:00 , aktualizacja: 2021.03.06 08:32

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Grafika informująca o kwocie i terminie składaniw niosków. Po prawej stronie jest zdjęcie jednego z realizowanych zadań - altanki w parku. (infografika arch. UMWM)

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw to okazja, aby zyskać środki z budżetu województwa na modernizację oświetlenia, rewitalizację skwerów, remont świetlic wiejskich czy rozwój twórczości folklorystycznej. Tylko w zeszłym roku z pomocy samorządu Mazowsza skorzystało ponad 1000 sołectw. Wnioski można składać do 26 marca br.

 

Na realizację Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE władze regionu zarezerwowały 15,1 mln zł.

– W poprzednich edycjach środki z naszego budżetu pomogły zrealizować blisko 2,8 tys. projektów. Myślę, że w tym roku również wpłynie bardzo dużo wniosków, bo lista projektów, na które można otrzymać wsparcie, jest długa. Przekonaliśmy się już, że ile wniosków, tyle pomysłów. I to pomysłów, które wyszły od samych mieszkańców. Angażując ich w ten program, zachęcamy do tego, aby porozmawiali z sąsiadami, lepiej się poznali, zrobili coś wspólnie i stworzyli w swoich miejscowościach przestrzeń przyjazną do integracji i aktywnego spędzania czasu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Sołectwa będą mogły się starać, tak jak w ubiegłych latach, o wsparcie do 10 tys. zł na  m.in. rewitalizację skwerów, instalacje paneli fotowoltaicznych, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, zakup wyposażenia do świetlic wiejskich i bibliotek, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. Nabór trwa do 26 marca br. Jak zaznacza Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa, w tym programie to mieszkańcy poszczególnych sołectw decydują o tym, co chcieliby w ramach tych środków zrobić.

– Takie zapotrzebowanie składają do samorządu lokalnego i to właśnie gmina występuje o dofinansowanie. Są to granty do 10 tys. zł, ale można je łączyć ze środkami gminy i z funduszu sołeckiego. Warto z tego wsparcia skorzystać, bo lista inwestycji, na które można uzyskać dofinansowanie jest długa – dodaje Janina Ewa Orzełowska.

Liczba wspartych projektów będzie zależeć od wielkości gminy. W przypadku gmin, w których jest mniej niż 28 sołectw – będzie do maksymalnie 5 wniosków, ale tam gdzie sołectw jest więcej niż 60 – gminy będą mogły złożyć nawet 18 wniosków.

 

Szczegóły dotyczące tegorocznego naboru dostępne są na www.mazovia.pl w zakładce „Rolnictwo” – MIAS MAZOWSZE 2021.

 

 

Liczba wyświetleń: 519

powrót