Aktualności
Neuromodulacja w Szpitalu Międzyleskim
2021.03.05 13:25
Autor: opr.WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
W Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym – placówce zdrowia prowadzonej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego – wykonane zostały pierwsze zabiegi neuromodulacji krzyżowej u chorych z pęcherzem nadaktywnym. To ogromna szansa dla pacjentek na poprawę jakości życia i pełnię zdrowia.
Zabiegi wykonano na oddziale ginekologicznym, którym kieruje prof. Ewa Barcz. Były to pierwsze w tym szpitalu refundowane przez NFZ zabiegi wszczepienia neuromodulatora pacjentkom z najcięższymi postaciami nietrzymania moczu (NTM).
Implantację elektrody do stymulacji nerwów krzyżowych na oddziale ginekologii szpitala międzyleskiego przeprowadziła prof. Ewa Barcz wraz z dr. Mariuszem Blewniewskim z Oddziału Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Zabieg wszczepienia neuromodulatora przeszły 3 pacjentki.
Neuromodulacja odpowiedzią na problemy
Nietrzymanie moczu jest coraz poważniejszym problemem zdrowotnym. Szacuje się, że do 30 proc. populacji dorosłych kobiet doświadcza zespołu nadreaktywności pęcherza moczowego. Większość przypadków dotyczy osób starszych. W związku z tym możemy się spodziewać wzrostu liczby zachorowań ze względu na starzejące się społeczeństwo. Metodę neuromodulacji krzyżowej (SNM) stosuje się u pacjentek z pęcherzem nadaktywnym, które nie odpowiadają na terapię farmakologiczną.
Liczba wyświetleń: 301
powrót