Aktualności

Pieniądze z UE dla przedsiębiorców

2021.03.04 12:15 , aktualizacja: 2021.03.05 10:23

Autor: Nina Małachowska, Biuro Przedstawicielskie w Brukseli, Wprowadzenie: Opaliński Tomasz

banknoty euro rozłożone w dłoni Nowy instrument wsparcia...

Wiele małych i średnich firm zwłaszcza w dobie pandemii poszukuje środków, które pomogą im nie tylko przetrwać trudny czas, ale będą stanowić impuls do rozwoju. Warto sięgnąć po pieniądze, z których polscy przedsiębiorcy korzystają wciąż za mało – tych dostępnych bezpośrednio w Komisji Europejskiej. Taką szansę daje nowy program Komisji Europejskiej – Horyzont Europa (2021-2027).

 

 

Dzięki otwartemu w lutym br. przez Prezydencję portugalską nowemu programowi Komisji Europejskiej -  Horyzont Europa (2021-2027), który zastąpił dotychczasowy program Horyzont 2020, przed firmami (choć nie tylko, bo mogą w nim uczestniczyć wszelkie podmioty, które mają osobowość prawną tj.: instytucje naukowe, różnego rodzaju fundacje oraz administracja rządowa i samorządowa) otwierają się nowe możliwości wsparcia.

Biuro Przedstawicielskie Województwa Mazowieckiego w Brukseli, aby zaktywizować zwłaszcza sektor małych i średnich przedsiębiorstw, organizuje 17 marca br. webinarium, na którym zaproszeni eksperci opowiedzą:

  • dlaczego warto wziąć udział w postępowaniu konkursowym?
  • jakie są zasady udziału?
  • na czym polega procedura aplikacyjna w EIC Accelerator?

Jest to jeden z dwóch instrumentów, kierowanych do przedsiębiorców (w tym start-up’ów) zachęcających do korzystania ze środków w ramach Horyzont Europa 2021-2027 przy realizacji projektów, uwzględniających m.in. cele Europejskiego Zielonego Ładu.

 

Jakie środki i dla kogo?

Konkurencja  jest duża, a  zgłaszane projekty muszą być innowacyjne w skali europejskiej, ale jest o co walczyć. Budżet programu opiewa na rekordową kwotę ok. 95,5 mld euro (wzrost o 30% w stosunku do programu Horyzont 2020). Tym bardziej cenne jest merytoryczne wsparcie, gdyż przygotowanie wniosku to proces czasochłonny i wymagający odpowiednich zasobów (wnioski przygotowane są w języku angielskim). Warto jednak go przejść, ponieważ kwoty przyznawane w ramach konkursów ogłaszanych przez Komisję Europejską są kilkukrotnie wyższe, niż te dostępne w ramach kopert krajowych i regionalnych, a generalne dofinansowanie wynosi nawet do 100% kosztów kwalifikowalnych. W przypadku projektów innowacyjnych dofinansowanie stanowi do 70% (z wyjątkiem instytucji o charakterze non-profit, które przy realizacji projektów innowacyjnych finansowane są do 100%).

W ramach środków przyznawanych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw kluczowe będą działania innowacyjne, a także te podejmowane w trosce o środowisko: aż 35% wydatków z działań w ramach programu Horyzont Europa ma przyczynić się do osiągnięcia celów klimatycznych UE. Sam program Horyzont Europa będzie opierał się na trzech filarach, którymi będą:  doskonała baza naukowa, globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa, Innowacyjna Europa. Dodatkowo, w ramach Horyzontu Europa zdefiniowano 5 misji, które mają na celu rozwiązanie tzw. wyzwań kluczowych, czyli palących problemów o charakterze społecznym środowiskowym i przemysłowym: nowotwory, zmiany klimatu, zdrowe oceany, miasta neutralne dla klimatu oraz zdrowa gleba i żywność.

 

Jak przygotować się do udziału w programie?

System przyznawania środków przebiega w drodze konkursu, potencjalni beneficjenci mogą się o nie ubiegać bezpośrednio w przez portal Komisji Europejskiej, która regularnie ogłasza konkursy na stronie: www.ec.europa.eu

Po zamknięciu konkursu wnioski będą oceniane przez ekspertów Komisji Europejskiej.

W przygotowaniu do udziału w programie ma pomóc zorganizowane przez Biuro Przedstawicielskie Województwa Mazowieckiego w Brukseli webinarium, podczas którego zaproszeni eksperci opowiedzą, dlaczego warto wziąć w nim udział, co można zyskać, a także jakie są zasady udziału oraz procedura aplikacyjna. Warto skorzystać z ich wiedzy. Wśród zaproszonych prelegentów jest m.in. Stella Skowrońska z Agencji ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw Komisji Europejskiej (EASME), która jest oficerem projektowym w instrumencie EIC Accelerator i zajmuje się możliwościami projektowymi dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Chętni do uczestnictwa w webinarium mogą kontaktować się pod adresem:

 

Program webinarium: „Wsparcie MŚP w aplikowaniu o środki z programu Horyzont Europa 2021-2027  – EIC Accelerator”, 17 marca 2021  r.

 

    10:00 – 10:20    Wstęp do programu Horyzont Europa 2021-2027

●             Ewa Kocińska Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli/Business & Science Poland

    10:20 – 10:50   EIC Accelerator ambitny plan wsparcia innowacyjności dla przedsiębiorców na lata 2021-2027

●             Stella Skowrońska, ekspert Komisji Europejskiej, Europejska Agencja ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME)

●             Aleksandra Ihnatowicz, ekspert Krajowego Punktu Kontaktowego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

      Moderator: Nina Małachowska, Biuro Przedstawicielskie Województwa Mazowieckiego w Brukseli

     11:30 –12:00   Sesja Q&A  

Liczba wyświetleń: 593

powrót