Aktualności

Szpitale w dobie pandemii

2021.03.03 15:50 , aktualizacja: 2021.03.04 08:22

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Musimy działać wspólnie, bo...
W spotkaniu wzięli udział...

Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc przewodniczyła spotkaniu dyrektorów podmiotów leczniczych, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa z przedstawicielami MOW  NFZ i MUW.  Ze względu na epidemię, spotkanie odbyło się online.

 

– Dane z ostatniej doby są niepokojące. Blisko 16 tys. nowych zachorowań to znak, że pandemia COVID-19 nie ustaje. To ważne abyśmy byli w stałym kontakcie ze sobą. Musimy działać wspólnie, bo cel mamy jeden –   drowie i życie mieszkańców Mazowsza – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

Wśród poruszanych tematów znalazły się problemy szpitali w dobie pandemii – m.in. płatność za rzeczywiste wykonane szczepienia COVID-19, dostępność szczepionek przeciw COVID-19. Dyrektor Tomasz Sławatyniec (Wydział Zdrowia, MUW w Warszawie) omówił aktualną sytuację epidemiologiczną na Mazowszu, a dyrektor Maciej Maślanka (zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW) opowiedział o funkcjonowaniu dyspozytorni medycznych na Mazowszu – m.in. o transporcie pacjentów zakażonych lub potencjalnie zakażonych COVID-19 oraz o liczbie zespołów transportowych, szczepionkowych i wymazowych.

 

Przedstawiciele marszałkowskich szpitali, którzy uczestniczyli w spotkaniu zwrócili uwagę na aktualną sytuację związaną ze szczepieniami. Drugie dawki szczepionek są priorytetowe i gdyby dostarczona liczba szczepionek nie pokrywała zapotrzebowania, różnicę należy pokryć z puli na pierwsze szczepienie. Powyższe limity obowiązują od połowy stycznia i powinny być przestrzegane. Punkty, które zapisały pacjentów ponad przyjęte limity dostaw, będą musiały przełożyć szczepienia pacjentów. Od początku lutego pierwszą dawką nie jest szczepiona tzw. grupa „0”, co oznacza, że w nadchodzącym tygodniu nie powinno być już wykonywane szczepienie ponawiające.

 

Ważną kwestią był także temat szpitala tymczasowego m.in. w Ostrołęce, który czeka na decyzję Ministerstwa Zdrowa w sprawie rozpoczęcia swojej działalności.

 

Na pytania przedstawicieli marszałkowskich szpitali odpowiadali dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dyrektor  Zbigniew Terek, natomiast z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dyrektor Wydziału Zdrowia Tomasz Sławatyniec oraz zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Maciej Maślanka.

 

 

Liczba wyświetleń: 343

powrót