Aktualności
Wizyta kurtuazyjna ambasadora Luksemburga
2021.02.26 09:30 , aktualizacja: 2021.03.04 10:14
Autor: Edyta Gruszka (KM), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
O możliwościach współpracy i nawiązania bliższych relacji marszałek Adam Struzik rozmawiał z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Paulem Schmitem podczas kurtuazyjnej wizyty. W tym roku przypada 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami.
Luksemburg to mały kraj (2 586 km2), z dynamiczną gospodarką i wysoką jakością życia. Szczególnie dobrze rozwinięte są usługi finansowe, dzięki którym kraj uznawany jest za jedno z głównych centrów finansowych świata. W przemyśle dominuje budownictwo i metalurgia. Ponadto kraj ma bardzo wysoką wydajność logistyczną z połączeniami multimodalnymi. Położenie na skrzyżowaniu dróg Francji, Belgii i Niemiec decyduje o wysokim udziale pracowników „transgranicznych” – około 43 proc. ogółu zatrudnionych w Luksemburgu. Jeszcze wyższy udział (50 proc.) w populacji Wielkiego Księstwa mają obcokrajowcy. Obydwa zjawiska wpływają na specyfikę kraju. Ponadto, miasto Luksemburg, obok Brukseli i Strasburga, jest trzecią stolicą Unii Europejskiej z kilkunastoma siedzibami instytucji organów administracji europejskiej.
Podczas spotkania marszałek województwa mazowieckiego zaprezentował potencjał inwestycyjny regionu i zadeklarował gotowość udzielenia wsparcia przedsiębiorcom luksemburskim zainteresowanym inwestowaniem na Mazowszu.
– Widzielibyśmy możliwości współpracy z kapitałem luksemburskim. Mamy instytucje, które udzielają potrzebnego wsparcia inwestorom zagranicznym, zainteresowanym działalnością na Mazowszu, szczególnie Agencję Rozwoju Mazowsza S.A. oferującą specjalistyczne usługi – przekonywał marszałek Adam Struzik.
W odpowiedzi na zachętę do współpracy ambasador Paul Schmit zaprosił przedstawicieli Mazowsza do udziału w seminarium poświęconym warunkom inwestowania w Polsce, organizowanym przez Luksembursko-Polską Izbę Handlową w kwietniu br.
Ponadto ambasador zapowiedział organizację szeregu wydarzeń upamiętniających przypadającą w tym roku 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami. Rozmówcy zgodzili się, że jest to dobra okazja do wzajemnej promocji kultury i turystyki. Dodatkowym motorem dla współpracy w tych dziedzinach powinna być z jednej strony duża otwartość Luksemburczyków, ceniących różnorodność, a z drugiej - bogata oferta kulturowa Mazowsza.
– Liczymy na tę współpracę. Panie Ambasadorze, mamy o czym rozmawiać – podsumował marszałek Adam Struzik.
Liczba wyświetleń: 230
powrót