Aktualności

Nowe karetki dla warszawskiego Meditransu

2021.02.17 13:15 , aktualizacja: 2021.02.19 10:17

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Pobierz: Trzy specjalistyczne...
  • Pobierz: - Ważne jest inwestowanie w...
  • Pobierz: - Ratownicy niosą pomoc...
  • Pobierz: - Dziennie wyjeżdżamy do...

Warszawski „Meditrans” wzbogacił  się o trzy specjalistyczne i w pełni wyposażone ambulanse. Nowe samochody o wartości ponad 1,8 mln zł zapewnią bezpieczeństwo mieszkańcom Śródmieścia i Otwocka. To kolejny efekt zakupów realizowanych przez samorząd Mazowsza w ramach projektu unijnego.  

 

Jak zauważa Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego, w ubiegłym roku warszawscy ratownicy medyczni wyjeżdżali do pacjentów blisko 300 tys. razy.

– To pokazuje, jak bardzo mieszkańcy potrzebują pomocy i z jak wielkim wyzwaniem mierzą się medycy. W tej pracy liczą się nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim czas. Im szybciej dotrą do pacjenta, tym większa szansa na jego powrót do zdrowia, a często na uratowanie życia. Dlatego tak ważne jest inwestowanie w nowoczesne karetki i sprzęt, by zapewnić pacjentom poczucie bezpieczeństwa, a ratownikom wysoki komfort pracy.

Dzięki realizowanemu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego projektowi unijnemu do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SP ZOZ w Warszawie trafiły trzy nowe ambulanse marki Volkswagen Crafter. Ambulanse wyposażone są w najnowszej generacji sprzęt medyczny. Każda karetka posiada defibrylator, urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, transporter i nosze transportowe, krzesełko kardiologiczne samojezdne oraz respirator transportowy. Całkowity koszt zakupu ambulansów to ponad 1,8 mln zł.

 

To ważny zakup również z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa, podkreśla Krzysztof Strzałkowski przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

– Nie da się nie zauważyć większej intensywności pracy zespołów ratownictwa medycznego. Ratownicy niosą bowiem pomoc zarówno pacjentom zakażonym COVID-19, jak i chorym cierpiącym na inne dolegliwości. Są też pierwsi na miejscach wypadków.

Na podniesienie zdolności operacyjnej zespołów ratownictwa medycznego zwraca także uwagę Karol Bielski dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie.

– Dziennie wyjeżdżamy do około 500 zgłoszeń, a nasi ratownicy są w gotowości całą dobę. Tym bardziej cieszę się, że nasza flota systematycznie się powiększa.

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 360 mln zł, z tego 314,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Liczba wyświetleń: 182

powrót