Aktualności

Sto tytułów VI edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

2021.02.05 15:30 , aktualizacja: 2021.02.10 08:11

Autor: Robert Utkowski (Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli), Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Ustawione jedna za drugą statuetki Nagrody im. Witolda Gombrowicza Laureat nagrody otrzyma 40...
  • Książki ustawione grzbietami do góry. Do tegorocznej edycji...

Aż 100 zgłoszeń nadesłano do szóstej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Witolda Gombrowicza, instytucja Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Minął już termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. W sumie zgłoszonych zostało 100 tytułów.

To dużo, a warto zaznaczyć, że ta liczba może się jeszcze zwiększyć, ponieważ jurorzy na każdym etapie prac kapituły mają prawo zgłaszać tytuły, które do nas nie dotarły, a które oni uznają za wartościowe debiuty – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

 

Werdykt należy do kapituły

Nadesłane książki przesyłane są jurorom zasiadającym w kapitule. W jej skład wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski – przewodniczący jury, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Ze względu na liczbę zgłoszeń, pierwsze posiedzenie planowane jest wstępnie za kilka tygodni.

Planujemy, że pierwsze spotkanie, mamy nadzieję, że nie zdalne, choć nie da się tego wykluczyć, odbędzie się w kwietniu. To jest taka pierwsza poważna rozmowa o tym, co przeczytaliśmy. W czerwcu odbędzie się kolejne spotkanie, na którym kapituła wybierze pięć książek nominowanych do nagrody. Ogłoszenie werdyktu tradycyjnie we wrześniu. Mam nadzieje, że będzie tradycyjne, połączone z wydarzeniami festiwalu „Opętani literaturą”, tak jak to było w poprzednich edycjach – mówi Tomasz Tyczyński.

 

Dla kogo nagroda?

Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. Laureat otrzyma 40 tys. zł i statuetkę. Ale na tym nie koniec.

– Dodatkowym wyróżnieniem, które przyznane zostanie po raz pierwszy jest rezydencja literacka. Wskazany przez kapitułę autor spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz – mówi Ewa Witkowska z Muzeum Witolda Gombrowicza.­  Przyznanie rezydencji możliwe jest dzięki współpracy z firmą Zakłady Automatyki KOMBUD S.A., która została drugim, obok Jarosława Krzyżanowskiego, mecenasem nagrody.

Partnerem Głównym nagrody jest Unidevelopment S.A. Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz. Organizatorami Nagrody są: Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza, zaś partnerem Miejska Biblioteka Publiczna.

Dotychczasowi laureaci nagrody to: Weronika Murek i Maciej Hen (w pierwszej edycji), Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund i Barbara Sadurska.

 

Więcej informacji i regulamin nagrody dostępne są na stronie www.nagrodagombrowicza.pl.

Liczba wyświetleń: 105

powrót