Aktualności

Wspólnie dla najmłodszych

2021.01.28 15:55 , aktualizacja: 2021.01.28 16:13

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Uczestnicy zpotkania na pozowanym pamiątkowym zdjęciu Wartość ambulansu...
Elżbieta Lanc przemawia za pulpitem 1,1 mln zł przeznaczyły...

 

W Warszawie, gdzie rocznie rodzi się ponad 35 tys. dzieci, działają dwa zespoły karetek neonatologicznych. Aby zapewnić małym pacjentom bezpieczny transport, samorządy Mazowsza i Warszawy sfinansują zakup nowego ambulansu dla noworodków i wcześniaków dla stołecznego „Meditransu".

 

Wartość ambulansu neonatologicznego to 1,1 mln zł. Jego zakup sfinansują samorząd Mazowsza, który przeznaczy na ten cel 600 tys. zł oraz  m.st. Warszawa – 500 tys. zł.

 

Ratuje i pomaga ratować

 

– Karetka neonatologiczna służy przede wszystkim do ratowania życia i zdrowia noworodków i wcześniaków z bardzo niską wagą urodzeniową. Obecnie na terenie Warszawy działają dwa zespoły takich ambulansów, a jednego z pojazdów używa zespół pogotowia „Meditrans”. Ta karetka ma już blisko 10 lat i jest mocno wyeksploatowana, a stan pojazdu ma wpływ na bezpieczeństwo małych pacjentów i personelu. Dlatego podjąłem decyzję o przekazaniu „Meditrans” 500 tys. zł, czyli połowy kwoty potrzebnej do zakupu nowego ambulansu wraz z wyposażeniem – mówi prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Jak zaznacza członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, wyspecjalizowane karetki i nowoczesne wyposażenie to podstawa w funkcjonowaniu pogotowia.

 

– Nowy ambulans neonatologiczny zapewni bezpieczny transport wcześniaków i noworodków z ciężkimi schorzeniami. W grę wchodzi zdrowie i życie najmłodszych pacjentów, dlatego karetka musi być niezawodna, wysokiej jakości i dobrze wyposażona. Na doposażenie jednostki w taki pojazd przekażemy 600 tys. zł – podkreśla Elżbieta Lanc i dodaje, że to kolejne wsparcie skierowane do warszawskiego „Meditransu”. – W 2019 r. warszawska stacja pogotowia otrzymała 13 ambulansów za 6,6 mln zł. W zeszłym roku w ramach unijnego projektu, który realizujemy, pomogliśmy w zakupie ambulansu i pojazdu do przewozu osób zakażonych, a także przekazaliśmy środki ochrony osobistej. W tym roku pomogliśmy w zakupie kolejnych 3 ambulansów o wartości około blisko 2 mln zł. Przed nami także duże inwestycje w mazowieckich szpitalach. W tym roku ruszają dwa duże przedsięwzięcia w szpitalach bródnowskim i międzyleskim. Ich łączna wartość to aż kilkaset mln zł.

 

– Nowoczesny ambulans neonatologiczny zapewni bezpieczny transport najmłodszych pacjentów do warszawskich szpitali zajmujących się ratowaniem życia i zdrowia noworodków. Dofinansowanie do zakupu karetki to kolejny gest solidarności Warszawy z medykami oraz wsparcie dla lekarzy oraz ratowników medycznych, którzy stoją na pierwszej linii walki z pandemią COVID–19 – mówi zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska.

 

Wiceprezydent Renata Kaznowska przypomina, że na początku listopada ub.r. udostępniono karetkom „Meditrans” miejsce do dezynfekcji ambulansów na terenie zajezdni tramwajowej przy ul. Woronicza.

 

Dyrektor WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie Dr Karol Bielski podkreśla, że nowa karetka neonatologiczna to niezmiernie istotne wsparcie, ponieważ dotychczasowy ambulans jest już wysłużony.

– W imieniu całego zespołu „Meditrans” dziękuję za wsparcie władz Warszawy i samorządu województwa mazowieckiego. Nasza karetka neonatologiczna zrealizowała na terenie Warszawy i okolicznych powiatów ponad 6,6 tys. transportów noworodków. Z powodu pandemii koronawirusa kolejne oddziały pediatryczne są zamykane, a to oznacza, że wykonujemy coraz więcej transportów medycznych wcześniaków i noworodków. Karetka neonatologiczna jest więc pilnie potrzebna – mówi dr Bielski.

 

Nie tylko karetka

 

Jak informuje neonatolog, koordynator zespołu wyjazdowego karetki noworodkowej dr Katarzyna Zapałowicz, podstawowym wyposażeniem ambulansu neonatologicznego jest specjalistyczny inkubator oraz komplet sprzętu medycznego, w tym m.in. respirator transportowy, pompy infuzyjne, nawilżacze, ssaki oraz kardiomonitor.

 

– Dzięki specjalnej podstawie pod inkubator z zawieszeniem hydropneumatycznym, tzw. noszom pływającym, maksymalnie ograniczone są wstrząsy podczas transportu wcześniaków i noworodków.W tak wyposażonym przedziale medycznym, w ambulansie mali pacjenci w trakcie transportu będą mieli zapewnioną opiekę medyczną, jak na oddziale intensywnej opieki medycznej w szpitalu – mówi dr Zapałowicz.

 

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 359

powrót