Aktualności
Pierwsze szczepienia przeciwko Covid-19 w mazowieckich szpitalach
2020.12.30 14:25 , aktualizacja: 2021.01.08 08:55
Autor: Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral
- Andrzej Kamasa, dyrektor...
- W Mazowieckim Szpitalu...
- W Wojewódzkim Szpitalu...
- Do Mazowieckiego Szpitala...
- W MSzS w Radomiu...
Pierwsi lekarze i pielęgniarki z placówek medycznych prowadzonych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego zostali już zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Wkrótce szczepić będą się kolejni chętni.
Szczepienia przeprowadzono już m.in. wśród personelu medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Placówka otrzymała w pierwszej dostawie 75 sztuk szczepionek. Pierwszą osobą, która się zaszczepiła w tej jednostce była pielęgniarka pracująca na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
– Chęć zaszczepienia się zadeklarowało około 80 proc. pracowników, czyli ponad 1000 osób zatrudnionych w naszym szpitalu. Do tej liczby doliczyć trzeba około 1300 osób spoza szpitala: pracowników POZ-ów czy aptek – poinformował Stanisław Kwiatkowski, dyrektor WSZ w Płocku.
Termin zgłoszeń został wydłużony, więc dyrekcja szpitala nie wyklucza, że chętnych przybędzie.
Kolejna partia szczepionek ma dotrzeć do tej placówki prawdopodobnie na początku stycznia, wówczas szczepieni będą kolejni medycy. Dyrektor płockiego szpitala zachęca do szczepień.
– Żadna z osób, które przyjęły szczepionki nie skarżyła się na objawy świadczące o skutkach ubocznych – zaznacza dyrektor Kwiatkowski. – Czekam na swoją kolej i również się zaszczepię, bo to stwarza szansę na powrót do normalności – deklaruje szef płockiej lecznicy.
W Radomiu już szczepią
W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym sp. z o.o. w Radomiu akcja szczepień medyków ruszyła 30 grudnia. Do placówki dostarczonych zostało 75 dawek szczepionki.
– Do szczepień zgłosiło się 617 pracowników oraz 700 osób, również z grupy zero, spoza naszej placówki. Jako pierwsza zaszczepiła się dr n.med. Małgorzata Stolarek Kierownik Klinicznego Oddziału Onkologii oraz zespół lekarski i pielęgniarski tego oddziału poinformowała Aneta Kuśta, kierownik Biura Zarządu i jednocześnie pełnomocnik ds. praw pacjenta w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym.
Warto się szczepić
W Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, który otrzymał również 75 dawek, szczepienia rozpoczęły się 29 grudnia.
– Do dzisiaj zadeklarowało chęć zaszczepienia 60 proc. ogółu pracowników szpitala, najwięcej chętnych jest w grupie lekarzy. To nie jest wynik, który zadowala. Zgłoszenia wciąż napływają i jestem przekonany, że zaszczepimy przynajmniej 80 proc. załogi – informuje dyrektor Andrzej Kamasa, który szczepienie ma już za sobą.
Kolejna partia szczepionek (400 dawek) ma dotrzeć 4 stycznia. Dyrektor Kamasa liczy, że do połowy stycznia 1000 osób (personel szpitala i osoby uprawnione spoza tej placówki), które wcześniej złożyły deklaracje, zostanie zaszczepionych.
– Szczepienie to nic strasznego – przekonuje dyrektor ciechanowskiej lecznicy. – Szczepię się systematycznie przeciwko grypie i pneumokokom, a szczepienie przeciw Covid-19 nie odbiegało od innych, które do tej pory miałem. Zachęcam do szczepień, bo to nie boli, a daje szansę na powrót do normalności, której wszyscy tak bardzo potrzebujemy i oczekujemy – podkreśla dyrektor ciechanowskiego szpitala.
A prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. dodaje:
– Jestem ozdrowieńcem, a mimo to podjąłem decyzję, że się zaszczepię i przy okazji dam dobry przykład – mówi prezes zarządu tej placówki Marcin Kulicki.
W siedleckim szpitalu akcja szczepień rozpocznie się w pierwszych dniach stycznia. Dotychczas do szczepień zgłosiło się 400 pracowników szpitala oraz 200 osób spoza tej placówki.
Kto się szczepi w pierwszej kolejności?
Osoby z tzw. grupy zero, czyli najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Są to pracownicy: szpitali węzłowych, sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujących prywatną praktykę leczniczą), stacji sanitarno-epidemiologicznych, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, farmaceuci, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
Szczepienia dla pozostałych chętnych
Jak informuje serwis www.gov.pl rejestracja powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej 15 stycznia. W I etapie zaszczepieni będą: pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. r. ż. (od najstarszych), pracownicy służb mundurowych, w tym wojska oraz nauczyciele. Rejestracja prowadzona będzie online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Szczepienia będą prowadziły m.in. przychodnie POZ, szpitale, lekarze prowadzący indywidualną praktykę. Punkty szczepień mają być uruchomione w każdej gminie.
Liczba wyświetleń: 11926
powrót