Aktualności

Melodie Bożych Trąb w Jabłonnie Lackiej

2020.12.18 10:15 , aktualizacja: 2020.12.30 17:50

Autor: Rafał Bobrowski OR/ Grażyna Tokarska UG Jabłonna Lacka, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska przemawia do gości, zgromadzonych na sali gimnastycznej. Obok niej, w pewnej odległości stoi mężczyzna w garniturze Konkurs zrealizowano przy...
Wój gminy Wiesław Michalczuk stoi na zewnątrz przed budynkiem szkoły. W rękach trzyma długi róg, który przytyka do ust. Konkurs rozpoczął wójt...

Boże lub Adwentowe Trąby to inaczej ligawki – instrumenty dęte, na których grano dawniej podczas Adwentu. By podtrzymać tę tradycję już po raz piąty Samorządowy Klub Sportowy „Jabłonianka” zrealizował projekt pod nazwą „Koncert Adwentowych Trąb”. Muzykom przysłuchiwała się członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Ligawki były znane kiedyś głównie na Mazowszu i Podlasiu. Tradycja grania na tych instrumentach nadal jest silna, bo pomimo trwającej epidemii COVID19, tegoroczny konkurs gry na ligawce cieszył się sporym zainteresowaniem.

 

Samorząd wspiera tradycję Mazowsza

Konkurs gry na Ligawkach – realizowany co roku w ramach projektu „Koncert Adwentowych Trąb” – krzewi i kultywuje wśród młodego pokolenia tradycje bożonarodzeniowe, w tym grę na wyjątkowym instrumencie, jakim bez wątpienia są ligawki. Tegoroczna edycja odbyła się w ścisłym reżimie sanitarnym. Wedle zwyczaju konkurs rozpoczął wójt gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk, odgrywając specjalny hejnał. Skład konkursowy wyłonił zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych.

– Bardzo się cieszę, że tradycja gry na ligawce przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Coraz większe zainteresowanie konkursem wśród dzieci i młodzieży, świadczy o tym, jak ważny jest to zwyczaj i jak głęboko jest on zakorzeniony w świadomości mieszkańców Mazowsza. Jabłonna Lacka to kolejna gmina, która kultywuje tę piękną tradycję. Dziękuję organizatorom i pomysłodawcom tego projektu także za to, że pomimo trwającej epidemii zadbali o to, by to ważne dla lokalnej społeczności wydarzenie, mogło się odbyć – podkreślała obecna podczas tego wydarzenia członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

 

Wyniki konkursu:

  • dzieci do lat 10 – I miejsce – Karol Milik, II miejsce Michał Maliszewski, III miejsce Kacper Bartosiak i Lena Stankiewicz,
  • grupa wiekowa do lat 18 – I miejsce – Bartosz Tartarczuk, II miejsce  - Adrian Bartosiak, III miejsce – Kinga Maliszewska,
  • grupa wiekowa powyżej  lat 18 – I miejsce -  Andrzej Zembrowski,  II miejsce – Rafał Gałaguz, III miejsce – Paweł Bondarczuk, wyróżnienie – Mariusz Gałaguz i Dariusz Oleszczuk.

 

Realizacja projektu była możliwa dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w wysokości 10 000 zł  z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach realizacji zadań publicznych  w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”. Wartość całego projektu to kwota 11 750 zł.

 

Liczba wyświetleń: 229

powrót