Aktualności
Teqball w Węgrowie
2020.12.16 11:20 , aktualizacja: 2020.12.22 14:11
Autor: Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska wzięła udział w przekazaniu sprzętu do gry w teqball Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Dobrogosta w Węgrowie.
Teqball to nowa dyscyplina sportowa bazująca na piłce nożnej. Pierwsze mistrzostwa świata w teqballu zostały rozegrane trzy lata temu. W Polsce gra promowana jest od 2018 r.
Potrzebny stół, piłka i dwóch-czterech graczy
To gra odpowiednia zarówno dla zawodowych sportowców, jak i amatorów chcących rozwijać swoje umiejętności techniczne i poprawiać koncentrację. Mówi się, że to najczystsza forma piłki nożnej, ponieważ nie dochodzi do fizycznego kontaktu między zawodnikami. Dzięki temu gracze nie są narażeni na kontuzje, unika się brutalności i nieczystych zagrań. Co więcej, według zasad, zawodnicy nie mogą dotknąć stołu w trakcie gry, co dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo urazu. Teqball nie jest konkurencją dla piłki nożnej, ale jej uzupełnieniem. Doskonale pomaga rozwijać pewność siebie, co jest niezwykle ważną cechą każdego piłkarza. Ćwiczy też szybkość reakcji przy podejmowaniu decyzji na boisku oraz refleks. Świetnie sprawdza się w realiach nowoczesnego futbolu.
Nowa odmiana futbolu zyskuje coraz większą popularność. Teraz technikę gry w teqball poznać będą mogli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Dobrogosta. Prezentacji profesjonalnego sprzętu przyglądała się członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.
– Teqball to coś nowego nie tylko na Mazowszu, ale też w całej Polsce. Cieszę się, że uczniowie w Węgrowie będą mieli okazję zapoznać się ze specyfiką tej dyscypliny. To także kolejna okazja do rozwoju ich sprawności ruchowej. Wiemy, jak w obecnej sytuacji ważna jest odporność. Kiedy tylko dzieci powrócą do szkół, jeden z największych nacisków zostanie położony na ich kondycję fizyczną. Dzięki uprzejmości Polskiego Związku Teqballu, uczniowie od pierwszego dnia po powrocie do zajęć, będą mogli przystąpić do zgłębiania tajników tego sportu – mówiła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.
Sprzęt przekazał szkole Polski Związek Teqballu. Jego funkcjonalność zaprezentował ambasador tej dyscypliny Piotr Dziewicki. Gościem podczas tego wydarzenia był także Michał Postek, zastępca wójta gminy Izabelin, która jako pierwsza wśród mazowieckich gmin, promowała ten sport w lipcu br.
Liczba wyświetleń: 197
powrót