Aktualności

Nagroda Gombrowicza – ruszyła szósta edycja

2020.12.15 15:05 , aktualizacja: 2020.12.22 14:11

Autor: Robert Utkowski (Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli), Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Uczestnicy spotkania w maskach ochronnych pozują do wspólnego zdjęcia. Grono firm i instytucji,...
  • Prezydent Radomia przemawia na mównicy. Za nim siedzą w maseczkach uczestnicy spotkania. Zdjęcie w siedzibie muzeum. Organizatorami Nagrody są...
  • Widok na fragment miasta leżącego u podnóża góry. Z prawej stroy stoi kamienica zbudowana z kamienia. Dodatkową nagrodą będzie...

Można już zgłaszać książki do szóstej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca stycznia.

 

Organizatorami Nagrody są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza, placówka prowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Laureatka lub laureat Nagrody otrzyma, już tradycyjnie, 40 tys. zł. Dodatkowo, kapituła wskaże też osobę, która spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, w ramach rezydencji literackiej. Jest to możliwe dzięki współpracy z firmą Kombud SA, która została drugim, obok Jarosława Krzyżanowskiego, mecenasem nagrody. 

 

Ruszyła szósta edycja

 

Można nadsyłać już zgłoszenia do szóstej edycji nagrody. Przyjmowane będą, jak co roku, do końca stycznia. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza powstała w 2015 r. Rok później została wręczona po raz pierwszy. Jej ranga stale rośnie, to jedna z ważniejszych polskich nagród literackich.

W pięciu dotychczasowych edycjach zgłoszono do niej ponad 400 książek. W ramach festiwalu Opętani Literaturą, który towarzyszy wyróżnieniu, odbyło się 50 różnego rodzaju wydarzeń, głównie spotkań literackich, ale także koncertów i przedstawień teatralnych.

 

 

Miesiąc w Vence dla debiutanta

 

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza przez pięć lat będą wspierać Zakłady Automatyki Kombud SA.

– Dzięki temu, że mamy drugiego mecenasa mogliśmy część pieniędzy przeznaczyć na nową formę, która wyróżnia nas też spośród innych nagród. Od szóstej edycji będziemy przyznawać rezydencję dla jednego z pisarzy, którego wskaże kapituła nagrody. Będzie to rezydencja niezwykła, ponieważ wyróżniona osoba spędzi blisko miesiąc w gombrowiczowskim, pięknym miasteczku Vence nieopodal Nicei, gdzie Gombrowicz mieszkał przez ostatnie lata swojego życia – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza.  

Jak podkreśla Szymon Kniaź, dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej w spółce Kombud, dla przedsiębiorstwa dołączenie do grona mecenasów jest przywilejem i nobilitacją, a sztuka, zwłaszcza w tych szczególnie trudnych czasach, zasługuje na wsparcie.

Od drugiej edycji mecenasem Nagrody jest Jarosław Krzyżanowski. W ubiegłym roku do grona wspierających nagrodę dołączyła firma Unidevelopment SA. i została partnerem głównym tego wyróżnienia.

Liczba wyświetleń: 184

powrót