Aktualności

Najpiękniejsze szopki wybrane

2020.12.15 12:20 , aktualizacja: 2020.12.22 14:12

Autor: Jarosław Asztemborski (MWM w Sierpcu), Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Drewniana szkopka pokryta słomianym dachem, wewnątrz postaci wykonane z włóczki W konkursie zgłoszono 52...
  • Szopka betlejemska z figurami Świętej Rodziny oraz Trzema Królami, wykonana przez uczestnika konkursu z różnych materiałów, m.in. drewna, szyszek, bibuły. Praca Adama Kowalkowskiego...
  • Cztery kobiety w maseczkach ochronnych pochylają się nad pracami konkursowymi, ustawionymi na podlodze pomieszczenia. Obrady komisji konkursowej...

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozstrzygnięty został konkurs „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki”. Spośród 52 zgłoszeń jury wybrało najpiękniejsze prace, a ogłoszenie wyników konkursu, ze względu na pandemię koronawirusa odbyło się na skansenowskim fanpage’u. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych.

 

 

Szopki betlejemskie są jednym z najpiękniejszych symboli Bożego Narodzenia. Dawniej stanowiły ozdobę świątecznych wnętrz. Ich wspólne wykonywanie było ważnym elementem przeżywania świąt. Muzeum Wsi Mazowieckiej stara się wskrzesić ten zwyczaj, zachęcając co roku młodych utalentowanych twórców do udziału w konkursie plastycznym „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki”. Adresowany jest on do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 15 lat. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie i wykonanie przestrzennej szopki wzorowanej na motywach zaczerpniętych z folkloru mazowieckiego. Wykonawcy mają dowolność w doborze technik i materiałów.

 

Konkurs inny niż zwykle

 

Ta edycja konkursu, z powodu epidemii COVID-19 miała nieco inny niż zwykle przebieg. Obrady komisji wyłaniającej najpiękniejsze szopki odbyły się przy zachowaniu zaleceń sanitarnych. Spośród 52 zgłoszonych prac jurorzy wybrali 8, w każdej z kategorii przyznając miejsca od 1 do 3 oraz po jednym wyróżnieniu. Niemożliwe było jednak zorganizowanie uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Laureaci werdykt jury poznali online na fanpage’u skansenu na facebooku. Autorzy nagrodzonych szopek mogą odbierać nagrody w budynku G Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Jak podkreślił dyrektor sierpeckiego skansenu, Jan Rzeszotarski, w tym konkursie nie ma przegranych. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy. Przygotowana została też wystawa pokonkursowa, którą zwiedzać będzie można po ponownym otwarciu skansenu dla ruchu turystycznego.

 

Relacja filmowa z konkursu znajduje się na muzealnym fanpage’u i stronie internetowej mwmskansen.pl. Tam też znaleźć można pełną listę laureatów.

Liczba wyświetleń: 185

powrót