Aktualności

W rocznicę śmierci noblisty

2020.12.07 08:00 , aktualizacja: 2020.12.17 10:17
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Pamiątkowe zdjęcie z wieńcami Rocznicę śmierci Władysława...
Moiment skłądsania wieńców Kwiaty na grobie pisarza...

Minęło już 95 lat. 5 grudnia 1925 r. w Warszawie zmarł polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli polskiego realizmu, a przede wszystkim noblista — Władysław Reymont.

 

Rocznicę śmierci Władysława Reymonta uczcili przedstawiciele samorządu województwa, składając kwiaty w miejscy pochówku pisarza, na warszawskich Powązkach. W imieniu marszałka wieniec złożył kierownik Działu Edukacji Muzeum Niepodległości Krzysztof Bąkała. Tradycyjnie był obecny również dyrektor Muzeum Historii Ruchu Ludowego Janusz Gmitruk.

 

Pamiętajmy

 

Kwiaty na grobie pisarza składane są od lat. W obchody rocznicy jego śmierci szczególnie zaangażowane jest Muzeum Niepodległości.

 

– Wdzięczny jestem za to symboliczne upamiętnienie Władysława Reymonta. Twórczość tego pisarza to nasza duma narodowa, czego potwierdzeniem jest Nagroda Nobla. To ważne, byśmy pamiętali o tych, którzy imię naszej ojczyzny rozsławili na świecie – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

O autorze

 

Władysław Stanisław Reymont (właściwie Stanisław Władysław Rejment) urodził się 7 maja 1867 r. Jest jednym z bardziej znany polskich literatów. W 1924 r. został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za czterotomową epopeję „Chłopi”. Jest także autorem takich dzieł, jak „Ziemia obiecana”, „Komediantka” czy „Marzyciel”. Pozostawił po sobie również wiersze, choć to proza była jego powołaniem.

Liczba wyświetleń: 111

powrót