Aktualności

Nie dajmy się Alzheimerowi

2020.11.30 12:55 , aktualizacja: 2020.12.09 09:40

Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Infografika: Alzheimer. Mów o tym głośno Mazowieckie Centrum...
  • Podczas konferencji on-line przy komputerze W konferencji uczestniczył...
  • Konferencja odbyła sie zdalnie, Elżbieta Lanc przy komputerze Głos zabrała także członek...

Choroba Alzheimera to jedna z najczęstszych chorób otępiennych. O tym, jak pomagać chorym i ich rodzinom rozmawiano podczas zorganizowanej on-line konferencji, w której uczestniczyli m. in. marszałek Adam Struzik i członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

— Dziękuję za zorganizowanie tej konferencji. Debata na ten temat jest niezwykle potrzebna, bo realną pomoc chorym i ich rodzinom możemy zapewnić, tylko działając wspólnie. Wiedza na temat tego, w jaki sposób choroba Alzheimera się rozwija, jak ją właściwie zdiagnozować i jakie wsparcie jest niezbędne rodzinie chorego pomaga nam tę pomoc zapewnić — zaznacza członek zarządu Elżbieta Lanc.

Co to za choroba?

Na chorobę Alzheimera choruje w Polsce 300 tys. osób. Mimo powszechności, jest ona niestety nadal przyczyną poczucia wstydu, osamotnienia i niepokoju dla opiekunów osób chorych. Jednak nie musi tak być – nad zmianą takiego stanu rzeczy od kilku lat aktywnie pracuje Samorząd Województwa Mazowieckiego m.in. poprzez działania podejmowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. W najnowszej kampanii społecznej MCPS namawia do tego, aby mówić głośno o chorobie Alzheimera – ponieważ jest to schorzenie, którego przebieg można łagodzić.

Najczęściej chorują osoby po 65. roku życia, ale tak naprawdę objawy mogą pojawić się już u osób w wieku 40–50 lat. Nie jest to więc efekt starzenia się, a zaburzeń neuropoznawczych.

Diagnoza musi być kompleksowa i wymaga współpracy między lekarzem pierwszego kontaktu, neurologiem, psychiatrą i psychologiem czy neuropsychologiem. Potrzebna jest obserwacja pacjenta, ale też wyniki badań laboratoryjnych i neuroobrazowych.

– Schorzenia otępienne są bardzo skomplikowane, uciążliwe i niebezpieczne. Dotykają ludzi na całym świecie, niezależnie od wieku, kraju pochodzenia, miejsca zamieszkania czy statusu społecznego. Wpływają destrukcyjnie na wszystkie sfery życia: uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, niszczą relacje rodzinne i społeczne. Niezwykle ważne jest zatem, aby osoby cierpiące na tego typu zaburzenia były poddawane odpowiedniemu leczeniu i by mogły liczyć na wsparcie ze strony najbliższych oraz społeczeństwa — podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Jak możemy pomóc?

Samorząd Województwa Mazowieckiego  podjął zainicjowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społeczne działania, by stworzyć pilotażowo pomoc dla osób chorych na choroby otępienne i ich rodzin. W tym roku uruchomionych zostało 6 placówek na Mazowszu, które świadczą niemedyczne usługi społeczne – są wsparciem dla osób we wstępnych fazach choroby. Funkcjonowanie tych placówek oraz działania edukacyjne mają uświadomić mieszkańców Mazowsza, że choroba Alzheimera to nie starzenie się, że pojawia się w różnych grupach, i że im szybciej się ją zauważy i rozpozna, tym lepiej będzie można dobrać właściwe działania. Samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel ponad 17 mln zł. Dzienne Domów Pobytu dzięki temu wsparciu będą prowadzone przez fundacje i stowarzyszenie. Pieniądze trafiły do:

1.           Fundacji ZDROWIE W GŁOWIE, nazwa projektu „Z Alzheimerem, na co dzień” w Ząbkach,

2.           Płockiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera na Płockie Centrum Alzheimera”,

3.           Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Choroba Alzheimera na inicjatywę „Dzienny Dom Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera w Siedlcach”,

4.           Fundacji „Mocni Mocą Nadziei”, na projekt „Dzienny Dom Pobytu – Przystań” w Myśliborzycach,

5.           Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Dzienny Dom Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera w Serocku,

6.           Stowarzyszenia na rzecz wspierania rodzin „Nowe Perspektywy” na projekt „DDP Radosna Przystań” w Radomiu.

Liczba wyświetleń: 138

powrót