Aktualności
Dziś Święto Kolejarza
2020.11.25 08:45 , aktualizacja: 2020.12.03 07:13
Autor: oprac. KM i WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
To od nich zależy, czy bezpiecznie i komfortowo dojedziemy do celu. Na co dzień nie widzimy ich pracy, ale bez nich o podróży nie ma mowy! To odpowiedzialny zawód, bo wysokie są też oczekiwania pasażerów. Od blisko ćwierćwiecza, 25 listopada, w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy, obchodzimy ich święto.
Życzenia Kolejarzom złożył marszałek Adam Struzik:
– Dziś nie ma większej wartości niż zdrowie. Dlatego z okazji Dnia Kolejarza życzę Państwu, aby nigdy go Wam nie zabrakło. Życzę również wielu powodów do uśmiechu i spełnienia marzeń. Niech praca, którą wykonujecie, przyniesie satysfakcję, sukcesy i zadowolenie. Jestem pełen uznania dla Państwa zaangażowania i działalności na rzecz rozwoju kolejnictwa na Mazowszu. Dziękuję za profesjonalne, rzetelne wykonywanie codziennych obowiązków oraz zapewnienie pasażerom bezpiecznych i komfortowych warunków podróżowania.
Niewidzialni, ale ważni
Kolejarz to nie tylko maszynista, kierownik i konduktor, ale też kasjerka, ustawiacz, manewrowy, pracownik warsztatu. To ważna i liczna grupa pełniąca służbę na rzecz pasażerów, za których czuje się odpowiedzialna. Nie tylko przy okazji święta kolejarzy, ale także podczas codziennych podróży pociągiem, pamiętajmy, że na jego uruchomienie ciężko pracowało duże grono pracowników kolei.
Trudno wyobrazić sobie rozwój Mazowsza bez nowoczesnych połączeń kolejowych – bez Kolei Mazowieckich, ale też bez bezpiecznej, komfortowej i szybkiej pozdróży pociągami Warszawskiej Kolei Dojazdowej, która realizuje usługi przewozowe na linii Warszawa–Grodzisk Mazowiecki. Podejmowane w ostatnich latach działania modernizacyjne znacznie poprawiły sytuację w przewozach regionalnych nie tylko z punktu widzenia pasażerów, ale także pracowników transportu. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, nie byłoby to możliwe bez wspólnego wysiłku.
Mistrzowie drugiego planu
Trzy osoby na zmianie, siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, nadzoruje ruch średnio 800 pociągów Kolei Mazowieckich, wyjeżdżających każdego dnia na tory w województwie mazowieckim. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas prowadzenia ruchu kolejowego, a także sprawne redukowanie negatywnych skutków wszelkich zakłóceń wpływających na realizację założonego rozkładu jazdy we współpracy z zarządcą infrastruktury.
To dyspozytorzy. Dla podróżnych niewidoczni, ale to właśnie oni dbają o ich bezpieczeństwo, nieustannie nadzorując ruch pociągów i skutecznie zarządzając sytuacjami kryzysowymi, by jak najbardziej zminimalizować ich negatywne skutki i przywrócić ruch pociągów zgodny z rozkładem jazdy. Oprócz tego organizują także zastępczą komunikację autobusową, gdy pociąg z różnych przyczyn nie może kontynuować jazdy. Redukują opóźnienia zgodnie z zasadami techniki ruchu kolejowego, gdy wystąpią ograniczenia w możliwości korzystania z linii kolejowych.
Każdy dyżur w Dyspozyturze jest inny. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie dzień. Pomimo wielu procedur, które pomagają zarządzać utrudnieniami w ruchu pociągów, zdarzają się sytuacje nigdy dotąd niespotykane i nietypowe. Dlatego w tej służbie niezmiernie są ważne, oprócz dużej wiedzy ogólnokolejowej, takie umiejętności jak: pomysłowość, skuteczność i umiejętność pracy w zespole. Ponadto trzeba być bardzo odpornym na stres.
W Dyspozyturze Spółki zatrudnionych jest szesnastu dyspozytorów: pięć pań i jedenastu panów. Niektórzy z nich pracują już ponad 20, 30 a nawet ponad 40 lat na kolei. Mimo że ta służba nie jest łatwa, większość z dyspozytorów nie wyobraża sobie siebie w innej pracy.
– Może to zasługa adrenaliny i tej niesamowitej atmosfery. Każda służba jest inna i niepowtarzalna. Cieszę się, że współpracuję nie tylko z wybitnymi fachowcami, ale także świetnymi osobami, z którymi także po służbie jesteśmy kolejową rodziną – mówi Jolanta Drewnik, dyspozytor KM.
Dodatkowo ich pracę wspierają Dyspozytorzy Sekcji, którzy dbają o zapewnienie odpowiedniej obsady drużyn pociągowych, nadzorują wykonywane przez nich obowiązki, reagują na wszelkie nietypowe sytuacje, a to wszystko po to, aby pasażer w codziennej podróży czuł się jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie dotarł do celu.
Wszystkim Kolejarzom składamy najserdeczniejsze życzenia.
Liczba wyświetleń: 176
powrót