Aktualności

Budżet Obywatelski Mazowsza na finiszu – głosowanie do 17 listopada!

2020.11.09 15:30 , aktualizacja: 2020.11.18 12:48

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

To ostatni dzwonek, aby...

To ostatni dzwonek, aby zagłosować na najciekawsze projekty w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Swój głos oddało już ponad 22,5 tys. mieszkańców Mazowsza. Liderem głosowania jest podregion warszawski wschodni, z którego zagłosowało blisko 6 tys. osób. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają czas do 16 listopada.

 

 – Warto z tej szansy skorzystać i wspólnie zadecydować o tym, jak zmieni się nasze najbliższe otoczenie – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.

Ponad 22,5 tys. osób zagłosowało w Budżecie Obywatelskim Mazowsza, a wśród nich blisko 63 proc. to kobiety. Największą frekwencję zanotował podregion warszawski wschodni, z którego zagłosowało już prawie 6 tys. mieszkańców (na liście projektów zakwalifikowanych do głosowania z tego podregionu znajduje się 16 projektów). Za nim plasują się podregiony warszawski zachodni (ponad 4,2 tys.) – 12 projektów, ostrołęcki (ponad 2,1 tys.) – 10 projektów i Warszawa (2,1 tys.) – 8 projektów.

 

Do głosowania zakwalifikowanych zostało aż 107 projektów. W puli ogólnowojewódzkiej znalazło się 26 projektów. Jak podkreśla Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji ds. organizacyjnych w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego, pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza pokazała, jak zróżnicowane są potrzeby mieszkańców województwa i jak wiele ciekawych projektów przeszło do etapu głosowania.

– Każdy głos jest ważny! Trzymamy kciuki za każdy projekt. Głos oddajemy mieszkańcom województwa mazowieckiego – dodaje Sara Michalska.

– Trzeba się spieszyć! Popierając przedsięwzięcia z naszej okolicy, rozwijamy ją i zmieniamy na lepsze, dlatego gorąco zachęcam do głosowania – zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa.

W podregionie płockim do tej pory swój głos oddało ponad 1,6 tys. osób. Wicemarszałek Wiesław Raboszuk przypomina, że to ostatni dzwonek.

– Oddać głos można do 16 listopada. Samo głosowanie trwa kilka minut, a jego efektami będziemy mogli cieszyć się w przyszłym roku. Jest w czym wybierać – dodaje wicemarszałek.

W podregionie radomskim zagłosowało już blisko 2 tys. osób, którzy wybierali swój projekt spośród 8 inicjatyw zakwalifikowanych do uzyskania wsparcia finansowego. Wicemarszałek Rafał Rajkowski przypomina

– Pozostało już tylko kilka dni na to, aby wskazać najciekawsze inwestycje i inicjatywy, które zrealizujemy w przyszłym roku. Warto sprawdzić projekty dotyczące Państwa najbliższej okolicy. Zachęcam do głosowania – dodaje wicemarszałek.

W podregionie siedleckim do tej pory swój głos oddało 940 osób. Mieszkańcy tego subregionu mają do wyboru 9 projektów. Jak zaznacza członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

– Decyzja leży w rękach mieszkańców. To Mazowszanie wybiorą inwestycje i inicjatywy, które zrealizujemy w przyszłym roku.

W puli podregionalnej można wybierać także spośród 2 projektów z podregionu żyrardowskiego.

 

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

Głosować można do 16 listopada na stronie bom.mazovia.pl. Każdy mieszkaniec Mazowsza może oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. Co ważne, system nie daje możliwości głosowania „na raty”, dlatego istotne jest, by głosy na oba projekty oddać za jednym razem! Z myślą o osobach, które nie mają dostępu do komputera, internetu lub nie posiadają telefonu komórkowego, przygotowane zostały specjalne punkty w siedzibie urzędu i jego delegaturach, w których mieszkańcy mogą oddać swój głos, po wcześniejszym umówieniu się. Wybrane projekty zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2021 r. Do podziału jest aż 25 mln zł.

Pani Halina, znana ze spotu reklamującego BOM, przekonuje:

– Warto zgłaszać projekty, bo w ten sposób mamy szansę, aby zrobić cos pożytecznego dla siebie – I dodaje. – A jak na to nie zagłosujesz, to tego nie zrobią!

Pełną listę projektów zakwalifikowanych do głosowania można znaleźć na stronie internetowej:

Liczba wyświetleń: 464

powrót