Aktualności
11 listopada – uczcijmy Narodowe Święto Niepodległości
2020.11.10 17:10 , aktualizacja: 2020.11.18 12:48
Autor: oprac.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Święto Odzyskania Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli Polska odzyskała suwerenność. Po latach rozbiorów, powstaniach narodowych (listopadowym 1830 r. i styczniowym 1863 r.), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli upragnioną wolność.
Dzień ten pozwala uhonorować wielkich bohaterów walki o wolną i niepodległą ojczyznę. W tym roku święto ma szczególny wydźwięk, nie tylko ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia. To czas, kiedy słowa wspólnota, integralność i wolność nabrały szczególnie wyrazistego znaczenia.
Na terenie całego Mazowsza obchody jubileuszu odzyskania niepodległości służą nie tylko umacnianiu poczucia wspólnoty narodowej i okazywaniu radości z przynależenia do niej, ale także przyczyniają się do rozwijania wśród mieszkańców tożsamości regionalnej. Szczególnie silnie jest ona akcentowana przez wiele mazowieckich powiatów, miast i gmin, które szczególnie teraz mocno i zdecydowanie akcentują swoją przynależność do mazowieckiej regionalnej wspólnoty samorządowej i dumę z bycia jej częścią.
Mazowiecka wspólnota wywiesza flagi
Wzdłuż głównej ulicy Tłuszcza – ul. Warszawskiej oraz na budynku Urzędu Miejskiego wywieszono flagi Polski oraz województwa mazowieckiego. Flaga Polski już tradycyjnie została wywieszona z okazji obchodzenia 11 listopada, flagi województwa mazowieckiego zostały wywieszone w związku z przyjęciem przez Radę Miejską w Tłuszczu stanowiska w sprawie zachowania integralności województwa mazowieckiego i powstrzymania planów podziału na dwa odrębne regiony.
„To również dzięki wysiłkom mieszkańców naszych „małych ojczyzn” województwo mazowieckie jest w czołówce najsilniejszych gospodarczo regionów europejskich i liderem polskich województw. Uważamy, że Mazowsze oraz jego Mieszkańcy zasługują na szansę dalszego rozwoju swojego regionu. Nie godzimy się na arbitralne rozstrzyganie o naszym losie za naszymi plecami oraz plecami mieszkańców – członków naszych wspólnot samorządowych. Rada Miejska w Tłuszczu wyraża zaniepokojenie konsekwencjami ewentualnego podziału Województwa Mazowieckiego. Rozdzielenie wspólnego organizmu na dwie, odrębne części doprowadzi do poważnych problemów z ich funkcjonowaniem” – czytamy w dokumencie.
„Nie dla podziału Mazowsza” mówią m.in. powiaty: ciechanowski, gostyniński, łosicki, nowodworski, pruszkowski, piaseczyński, żuromiński; gminy: Baranowo, Teresin, Długosiodło, Izabelin, Mochowo, Łąck, Wiązowna, Sońsk, Lutocin. Swój sprzeciw wyraziły też rady miast: Ciechanowa, Mszczonowa, Grójca, Mogielnicy, Ostrołęki i wielu innych.
Marszałek Adam Struzik podkreśla: „(…) przez 21 lat tworzyliśmy jeden organizm. Samorządy nauczyły się współpracy, dzięki której realizowano wiele projektów ważnych dla całego obszaru (…)”[1]
My również bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, bądźmy dumni z bycia Polakami oraz bądźmy dumni z województwa mazowieckiego! I nie zapominajmy też o wywieszeniu flag!
Chociaż w tym roku większość wydarzeń rocznicowych przeniosła się do Internetu, to zachęcamy do uczczenia tego dnia w naszych domach poprzez m.in. przyłączenie się do wspólnego odśpiewania Hymnu Państwowego – Mazurka Dąbrowskiego, 11 listopada o godz. 12.00.
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na uroczyste spotkanie historyczno-artystyczne online z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości. Transmisja spotkania rozpocznie się 11 listopada o godz. 10.00 w mediach społecznościowych współorganizatorów i partnerów wydarzenia. Program obejmuje koncert polskiej muzyki klasycznej i patriotycznej.
[1] Cały wywiad z marszałkiem Adamem Struzikiem przeczytamy we wrześniowym numerze pisma „Mazowsze serce Polski”. Kolejne samorządy i instytucje, również szczebla unijnego, występują w obronie integralności Mazowsza – piszemy o tym w artykule „Samorządy nie chcą podziału Mazowsza” („Mazowsze serce Polski” nr 11/2020)
Artykuły powiązane
Liczba wyświetleń: 403
powrót