Aktualności

Mazowsze 70 lat na scenach świata

2020.11.09 09:35 , aktualizacja: 2020.11.18 12:48

Autor: oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Członkowie zespołu Mazowsze w ludowych strojach stoją w dwóch rzędach na scenie. W pierwszym rzędzie kobiety, w drugim - mężczyźni. Za nimi jest wielki baner z napisem Z sali widowiskowej zespołu...

Zespół „Mazowsze” obchodzi 70. rocznicę pierwszego występu na scenie. W organizacji koncertu jubileuszowego nie przeszkodził nawet trudny dla kultury czas epidemii. Występ można było obejrzeć na żywo online.

 

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” nie zrezygnował ze świętowania tak wielkiego jubileuszu. Dokładnie 70 lat temu, 6 listopada 1950 r., obejrzano pierwszy występ „Mazowsza”. Aby uczcić ten dzień, w niedzielę 8 listopada na żywo z sali widowiskowej zespołu „Mazowsze” w Karolinie, odbyła się transmisja koncertu jubileuszowego pt. „Mazowsze – 70 lat na scenach świata”.

 

Minęło 70 lat od pierwszego koncertu

Na facebookowym fanpage’u „Mazowsza”  można było wysłuchać ludowych pieśni i przyśpiewek, a także obejrzeć tańce i polskie zwyczaje ludowe w wykonaniu zespołu, który już od 70 lat skutecznie promuje polską kulturę ludową w kraju i za granicą.

 

Pierwsza część występu była nawiązaniem do pierwszego koncertu w dziejach zespołu, który odbył się 6 listopada 1950 r. w Teatrze Polskim w Warszawie, pod batutą Tadeusza Sygietyńskiego. Artyści wykonali ten sam program, który wówczas został zaprezentowany warszawskiej publiczności. Wyemitowany został również krótki film o historii zespołu. Dalsza część koncertu to kompilacja najpiękniejszych piosenek i suit tanecznych z kilkunastu regionów Polski.

W koncercie bez udziału publiczności wzięli udział soliści, chór, balet i orkiestra PZLPiT „Mazowsze” pod batutą dyrektora Jacka Bonieckiego. Koncert poprowadził Paweł Pochwała, dziennikarz Telewizji Polskiej.

 

Liczba wyświetleń: 301

powrót