Aktualności
Wspierajmy seniorów!
2020.10.20 11:45 , aktualizacja: 2020.11.13 11:08
Autor: oprac.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Zdrowie, szczęście najbliższych, szacunek, a często szansa na samorealizację – to najczęściej powtarzające się odpowiedzi seniorów na pytanie o życzenia z okazji przypadającego dziś Europejskiego Dnia Seniora.
Województwo mazowieckie, pomimo największego wśród pozostałych regionów potencjału demograficznego, ma do czynienia z problemem starzenia się społeczeństwa i rosnącą populacją osób starszych. Prognozuje się, że w 2035 r. będzie ich aż 22 proc., więc polityka społeczna musi być ukierunkowana na te zmiany demograficzne.
Część seniorów potrzebuje aktywizacji, by móc po ukończeniu pracy zawodowej spożytkować energię na coś, co da im radość z codzienności. Inni ze względu na stan zdrowia potrzebują przede wszystkim dobrej, kompleksowej opieki.
Współpraca na rzecz seniorów
Na przestrzeni ostatnich lat samorząd województwa inicjował i wspierał, przy współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz organizacjami pozarządowymi, wiele przedsięwzięć poprawiających jakość życia osób starszych oraz sprzyjających ich integracji ze środowiskiem lokalnym w regionie. Główne wyzwania służące rozwojowi polityki senioralnej na Mazowszu określono w Wojewódzkim Programie Polityki Senioralnej na lata 2019–2021.
Problemy osób starszych oraz współpraca środowiska seniorów z samorządami to główne tematy poruszane na odbywającym się raz w roku Sejmiku Senioralnym Województwa Mazowieckiego. Gremium (działające od 4 lat) jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez osoby starsze z całego województwa. Działania dedykowane tej grupie społecznej podejmuje też pełnomocnik zarządu województwa ds. polityki senioralnej. Funkcję tę pełni od 2 lat Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej ds. Społecznych. W regionie działa też Mazowiecka Rada Seniorów. Została utworzona w listopadzie 2018 r. jako organ konsultacyjny, doradczy i inicjatywny Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Informacje o wielu inicjatywach kierowanych do osób starszych znajdziemy w serwisie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Jednym z takich projektów jest telefon zaufania dla seniorów „Nie jesteś sam” – jeden z ważnych elementów Programu Seniorzy 4.0[1]. Bezpłatna infolinia jest przeznaczona dla seniorów i ich rodzin. Pod numerem 800 171 800 można uzyskać poradę dotyczącą profilaktyki zdrowia i pomoc psychologiczną. Oprócz infolinii dostępny jest również czat online.
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej jest także organizatorem cyklu wideokonferencji pt. „Rada seniorów jako organ wspomagający działalność samorządu terytorialnego”. Najbliższe spotkania online już 28 października oraz 4 listopada w godzinach 10.00–12.00. Pierwsze spotkanie skierowane jest do włodarzy powiatów, miast, gmin oraz przedstawicieli środowisk senioralnych: NGO, PZERiI, UTW i rad seniorów, działających na obszarze powiatów: gostynińskiego, płockiego, sierpeckiego oraz miasta Płock. Natomiast drugą videokonferencję przeznaczono dla włodarzy powiatów, miast, gmin oraz przedstawicieli środowisk senioralnych działających na obszarze powiatów: grójeckiego, sochaczewskiego i żyrardowskiego.
Wesprzyjmy seniorów nie tylko dobrym słowem
Trudny okres pandemii to kolejny moment, by z szacunkiem pochylić się nad seniorami. Zwróćmy szczególną uwagę na ludzi w jesieni wieku w naszym otoczeniu. Być może niedaleko mieszkają starsza pani lub pan, którzy czekają na mały gest wparcia. Pamiętajmy o nich.
– Nie bądźmy obojętni! Chrońmy naszych drogich seniorów! Seniorzy, dbajcie i uważajcie na siebie – zachęca i przypomina marszałek Adam Struzik.
[1] Zadanie dofinansowane jest ze środków budżetu województwa mazowieckiego. Realizuje je Fundacja im. Lesława A. Pagi.
Liczba wyświetleń: 410
powrót