Aktualności
Europa solidarnie w odpowiedzi na kryzys
2020.10.09 16:10 , aktualizacja: 2020.10.12 09:15
Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Dziś odbyło się spotkanie grupy EPL w Europejskim Komitecie Regionów. Członkowie KR debatowali we własnym gronie przed sesją plenarną, która zaplanowana jest na 13 października br. W spotkaniu online uczestniczył również marszałek Adam Struzik, który poruszył m.in. kwestię planowanego podziału administracyjnego Mazowsza.
Europejska Partia Ludowa (EPL) to największa rodzina polityczna w Europie, skupiająca partie chadeckie i konserwatywno–liberalne. Z Polski należą do niej Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.
Dzisiejsze obrady, zorganizowane online, prowadził marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. W dyskusji wziął udział m.in. prezydent Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk oraz członek Komitetu Regionów, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.
Marszałek Adam Struzik stanowczo podkreślił, że jako wspólnota musimy reagować odpowiedzialnie i solidarnie na kryzys gospodarczo-społeczny, który pojawił się wraz pandemią Covid-19. – Naszą główną troską powinno być teraz dobro obywateli. Tylko stanowcze decyzje pozwolą Europie wyjść z kryzysu silniejszą i odporniejszą – zaznaczył.
Olgierd Geblewicz oraz Donald Tusk nawiązali do kluczowego projektu EKR „Next Generation EU”, który opiera się na trzech podstawowych filarach: pomoc dla państw członkowskich na rzecz odbudowy i zwiększania odporności, rozpoczęcie odbudowy gospodarki i wspieranie inwestycji prywatnych oraz wnioski z kryzysu (m.in. działania w obszarze zdrowia, współpraca międzynarodowa i rozwojowa, pomoc humanitarna). Warty 750 mld euro Fundusz Odbudowy „Next Generation EU” to odpowiedź UE na kryzys wywołany koronawirusem.
Jak podkreślił Donald Tusk światowy kryzys zdrowotny wywołany pandemią koronawirusa przekształcił się w kryzys społeczno-gospodarczy, którego konsekwencje będziemy odczuwać jeszcze długo. Zaznaczył też, że unijny projekt Next Generation EU „to tylko pierwszy krok w walce z katastrofalnym wpływem, jaki COVID-19 wywarł na cały nasz styl życia. Czas pokazać w działaniu europejską solidarność. W przeciwnym razie stracimy całą naszą wiarygodność w oczach naszych obywateli, a także ich zaufanie”. I dodał: „Mając do czynienia z obecnym kryzysem, musimy także przygotować się na przyszłość (…), musimy być mężami stanu myślącymi o następnym pokoleniu, a nie politykami, którzy myślą o następnych wyborach”. Zaznaczył też EPP to przede wszystkim partia wartości i zasad, a ponieważ są one kwestionowane, musimy odbudować przywiązanie do nich, zadając sobie pytanie, jak lepiej przełożyć je na rzeczywistość XXI w. Taki będzie też główny cel kongresu, który odbędzie się w przyszłym roku.
W podobnym duchu mówił marszałek Olgierd Geblewicz: „Nadszedł czas, aby spojrzeć w przyszłość Europy, jej regionów i miast. EPL pragnie widzieć wzmocnioną rolę szczebla lokalnego/regionalnego w projekcie europejskim”, a także przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas „Nadszedł czas na modernizację demokracji europejskiej. Władze lokalne i regionalne reprezentują najbardziej zaufany poziom zarządzania w EU. Jeśli Europa chce odzyskać zaufanie obywateli, musi nadać główną rolę liderowi lokalnemu i regionalnemu”.
Komitet Regionów, to organ doradczy Unii Europejskiej złożony z samorządowców wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym ze wszystkich państw członkowskich. Za pośrednictwem KR mają możliwość opiniowania tworzonego w Unii prawa i przepisów. Przewodniczący partii politycznej bierze udział w posiedzeniu prezydium Komitetu, które odpowiada m.in. za opracowywanie programu politycznego na początku kadencji i nadzorowanie jego wykonania.
Liczba wyświetleń: 234
powrót