Aktualności

IV Dni Ziemi Pustelnickiej

2020.09.28 15:30 , aktualizacja: 2020.09.30 14:21

Autor: Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Wielki wiklinowy kosz pełen warzyw, widać też słoneczniki. Z kosza wystaje wyrzeźbiona z cukini głowa świnki w czapce i z wielkimi uszami. Zwycięską kompozycją...
  • Janina Ewa Orzełowska wręcza Czesławie Kaim medal pamiątkowy. Obie panie ściskają sobie dłonie i uśmiechają się do siebie Medal Pamiątkowy „Pro...
  • Kompozycje z warzyw i kwiatów, przyniesione na konkurs Dni Ziemi Pustelnickiej, to...

Mieszkańcy Pustelnika (gm. Stanisławów, pow. miński) już czwarty raz obchodzili lokalne Dni Ziemi. Z tej okazji przeprowadzono konkurs na najpiękniejszą kompozycję z ogródkowych plonów. Wydarzenie to odbyło się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, którego reprezentowała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Pomimo deszczowej aury pustelnickie Dni Ziemi cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Na gości od rana czekał poczęstunek przygotowany przez panie z lokalnego KGW. Można też było podziwiać pszczelarskie i regionalne rękodzieła. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Parafialnym w Pustelniku. Następnie obchody przeniosły się na plac przy OSP, gdzie zostały poświęcone plony ogródkowe.

Głównym punktem dnia było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą kompozycję przygotowaną z tegorocznych plonów. W oczekiwaniu na werdykt, gościom czas umilała Stanisławska Orkiestra Dęta. Zwycięzcą został Pan Mirosław Płochocki, który stworzył świnkę z cukinii.. W skład jury weszła obecna na tym wydarzeniu członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, która podkreślała rolę i znaczenie tego typu wydarzeń.

– Bardzo się cieszę, że pomimo niesprzyjających warunków pogodowych jest tu nas tak wiele. To tylko pokazuje, jak ważna jest dla mieszkańców Pustelnika ta uroczystość. Nie mam wątpliwości, że Dni Ziemi Pustelnickiej na stałe zapiszą się w harmonogram wydarzeń kulturalnych gminy Stanisławów. Takie inicjatywy są wspaniałą okazją do integracji mieszkańców, a także docenienia ich twórczości, pomysłowości i talentu. Zarówno te kompozycje, jak i wszelkie pyszności przygotowane przez KGW „Goździk”, są piękną promocją tego regionu – podkreślała Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Pustelnickie Dni Ziemi zorganizowano przy udziale Urzędu Gminy Stanisławów, Gminnego Ośrodka Kultury w Stanisławowie, OSP Pustelnik oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Goździk”.

 

Wyróżnienie dla mieszkanki  

Podczas tegorocznej edycji Dni Ziemi uhonorowano także ich pomysłodawczynię – Panią Czesławę Kaim, która odebrała z rąk Janiny Ewy Orzełowskiej Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” za wkład w promocję i kultywowanie tradycji Mazowsza.

Liczba wyświetleń: 246

powrót