Aktualności
Włoska nagroda dla dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej
2020.08.31 11:00 , aktualizacja: 2020.09.02 15:06
Autor: Na podst. mat. WOK, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Alicja Węgorzewska, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, instytucji kultury prowadzonej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego odebrała nagrodę „Tribute a Caruso” za promowanie w Polsce kultury włoskiej.
Nagrodę przyznało miasto Sorrento i Fondazione Sorrento, leżące w południowych Włoszech w prowincji Neapol. Alicja Węgorzewska od lat propaguje kulturę włoską w Polsce i na świecie. Nagrała płytę m.in. „I Colori Dell' Amore”, do której napisała 10 tekstów w języku włoskim. Dodatkowo też kierowana przez nią Warszawska Opera Kameralna z sukcesami współpracuje z włoskimi artystami.
Orędowniczka kultury włoskiej
Jednym ze wybitnych osiągnięć Alicji Węgrorzewskiej, jako dyrektora naczelnego WOK, jest wystawienie 5 listopada 2017 r. – po raz pierwszy w historii polskiego teatru operowego - dzieła Jeana-Batisty Lully – „Armide”. Do realizacji spektaklu zaproszono wybitnych realizatorów: dyrygenta Benjamina Bayla (kierownik muzyczny, dyrygent); Dedę Cristinę Colonnę (reżyseria i choreografii) uznawaną na świecie za czołową postać w dziedzinie reżyserii spektakli epoki baroku i renesansu. Scenografię, oświetlenie i oprawę multimedialną przygotował Francesco Vitali, zespół taneczny Nordic Baroque Dancers poprowadziła Karin Modigh. Spektakl ten otrzymał nagrodę Giuseppe di Stefano w Taorminie w 2018 r.
Już w roku bieżącym na nowej scenie Warszawskiej Opery Kameralnej – Basen Artystyczny odbyła się premiera i cykl spektakli Maria de Buenos Aires w scenografii Luigiego Scoglio. Natomiast przyszły sezon to powrót Luigiego Scoglio w spektaklu „Don Giovanni” oraz Dedy Cristiny Colonny i Francesco Vitali – „Castor i Pollux” Jeana-Philippe Rameau.
Liczba wyświetleń: 403
powrót