Aktualności

Samorząd Mazowsza sfinansuje szkolenia dla kierowców

2020.08.21 14:50 , aktualizacja: 2020.08.24 09:53

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • W szerokim planie: męzczyzna stoi przed mikrofonem na statywie i mówi, za nim namiot otwarty z daszkiem i dwoma rollapami po bokach - po prawej bok samochodu do cwiczeń kierowców. Briefing prasowy w...
  • Męzczyzna stoi przed mikrofonem na statywie i mówi, za nim dwóch męzczyzn stoi w namiocie otwartym pod daszkiem - po bokach dwa rollapy z logotymami samorządu Mazowsza i MCPS. Ujęcie z frontu. Występuje dyrektor WORD-u w...
  • Ujęcie po skosie z prawej strony. Młody męzczyzna stoi i mówi do mikrofonu na statywie - za nim dwóch męzczyzn stpi w namiocie otwartym pod daszkiem - po bokach dwa rollapy z logotymami samorządu Mazowsza i MCPS. W drugiej edycji...
  • Na tle samochodu do ćwiczeń kierowców - męzczyzna udziela wywiadu, przed nim dziennikarka z mikrofonem i kamerzysta z kamera tv na ramieniu - po lewej rollup z logotypem MCPS. Specjalistyczne szkolenia...

Swoje umiejętności będą doskonalić kierowcy najmniej doświadczeni w wieku 1824 lat i seniorzy w wieku 55+. Praktyczne szkolenia będą odbywać się na Torze Modlin. Zarząd województwa przeznaczył na tegoroczne szkolenia dla 440 kierowców 600 tys. zł. Kierowcy, którzy chcieliby wziąć udział w szkoleniu, mogą zgłaszać się do siedleckiego WORD-u. Od poniedziałku rusza nabór.

 

Z danych obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za rok 2019 wynika, że na drogach województwa mazowieckiego doszło do aż 3 802 wypadków, w tym 339, w których przynajmniej jeden z kierujących był pod wpływem alkoholu.

– Przez organizację specjalistycznych szkoleń chcemy zwrócić na to uwagę kierowców, zarówno tych świeżo upieczonych, jak i z dłuższym stażem za kierownicą – jak ważną rolę odgrywa kondycja psychofizyczna podczas prowadzenia samochodu. Aby bezpiecznie prowadzić, trzeba zachowywać stałą czujność. Zarówno alkohol, jak i inne substancje psychoaktywne mają bezpośredni lub następczy wpływ na funkcjonowanie mózgu, czego efektem są zmiany postrzegania, nastroju, świadomości czy zachowania, a to znacząco zwiększa ryzyko wypadku samochodowego – podkreśla Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – To jeden z elementów licznych działań profilaktyki uzależnień, jakie prowadzimy na Mazowszu.

 

W trakcie szkolenia organizowanego na Torze Modlin uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych. Zajęcia z teorii poszerzą wiedzę uczestników m.in. o ruchu drogowym czy wpływie alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Natomiast dzięki ćwiczeniom praktycznym kierowcy będą mieli okazję doskonalić swoje umiejętności np. manewrowania pojazdem i radzenia sobie w trudnych sytuacjach pod okiem instruktora techniki jazdy. Jazdy doszkalające będą odbywajać się na specjalnym torze i płycie poślizgowej.

 

– Coraz częściej słyszymy o tragicznych wypadkach z udziałem pieszych i rowerzystów. Te szkolenia mają pomóc zarówno starszym, jak i młodszym kierowcom w wyćwiczeniu tzw. dobrych nawyków. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej i praktycznej na specjalnie do tego celu przeznaczonym torze. Oczywiście, wszystko pod bacznym okiem wykwalifikowanych instruktorów. W szkoleniach weźmie udział w sumie 96 kierowców z subregionu siedleckiego i ostrołęckiego – podkreśla dyrektor WORD-u w Siedlcach Dariusz Napiórkowski.

 

Szkolenia odbywają się dzięki połączeniu sił Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. To druga edycja szkoleń. W ubiegłym roku wzięło w nich udział 700 kierowców. W tym roku ze względu na obowiązujący stan pandemii i związany z tym reżim sanitarny w szkoleniach przewidziano udział 440 kierowców. Zarząd województwa przyznał na szkolenia 600 tys. zł. Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego przeznaczyły na ten cel blisko 158 tys. zł. Nabór prowadzą WORD-y z Warszawy, Radomia i Siedlec. Zapraszamy do zapisów.

Liczba wyświetleń: 422

powrót