Aktualności

Rusza budowa centrum badawczego UKSW

2020.08.20 14:25 , aktualizacja: 2020.08.20 15:04

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Elżbieta Lanc przy stole podpisuje dokument. Obok niej siedzi kobieta pochylona nad innym dokumentem. Za Elżbietą Lanc stoją lekko pochyleni dwaj mężczyźni w garniturach W uroczystym wmurowaniu...
  • Elżbieta Lanc stoi przy mównicy. Po jej prawej i lewej stronie stoją dwaj mężczyźni w garniturach To kolejny przykład...
  • Marmurowa skrzynia z codzienną gazetą, medalami i szkatułką Ta wyjątkowa w skali kraju...
  • Budynek centrum w trakcie budowy. Widać gołe, niezabudowane piętra, kolumny i schody. Zdjęcie robione z zewnątrz W przyszłym roku przy...

Dzięki wsparciu unijnemu, przyznanemu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, w przyszłym roku przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego powstanie Multidyscyplinarne Centrum Badawcze. W uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego wzięła udział członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

 

Będzie to unikalny w Polsce ośrodek badawczy, który umożliwi prowadzenie badań w obszarach nauk społecznych, humanistycznych, medycznych oraz nauk informatycznych i przyrodniczych. Projekt otrzymał ponad 55 mln zł dofinansowania w ramach RPO WM 2014–2020. Całkowita wartość inwestycji to blisko 77 mln zł.

– Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę centrum badawczego to kolejny przykład dynamicznie rozwijającej się działalności jednej z ważniejszych uczelni w Polsce. Cieszę się, że ta wyjątkowa w skali kraju inwestycja będzie realizowana właśnie na Mazowszu, co pozytywnie umocni wizerunek UKSW, a także naszego województwa. Życzę sprawnej i terminowej budowy – zaznaczyła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.  

 

Nowoczesne i wszechstronne

W centrum zostanie utworzona serwerownia i liczne laboratoria m.in. laboratorium napędów elektrycznych, łączności bezprzewodowej, bezpiecznego przechowywania i przetwarzania danych UAV, badań geoinformacyjnych, laboratorium RTV z funkcją auli konferencyjnej, laboratorium cyberbezpieczeństwa, symulator centrum zarządzania kryzysowego, laboratorium druku 3D, metod numerycznych i analiz statystycznych/laboratorium metod jakościowych/studio dźwiękowe.

 

Multidyscyplinarne Centrum Badawcze będzie odgrywało istotną rolę w rozwoju naukowym i innowacyjnym wszystkich instytucji naukowych tworzących konsorcjum. Zostanie ono również wykorzystane gospodarczo, a prowadzone w jego ramach badania będą w pełni zgodne z aktualnymi potrzebami przedsiębiorców i gospodarki.

 

Liczba wyświetleń: 322

powrót