Aktualności

Blisko 1,5 mln zł na OZE i wymianę pieców w gminie Szydłowiec

2020.08.13 14:30 , aktualizacja: 2020.08.13 14:47

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Wicemarszałek Rajkowski, burmistrz Szydłowca i marszałek stoją w rzędzie, pozując do zdjęcia. Wszyscy się uśmiechają, marszałek trzyma przed sobą wielki symboliczny czek Projekt otrzyma blisko 1,5...
  • Marszałek Struzik siedzi za stołem obok burmistrza i podpisuje symboliczny czek. Burmistrz patrzy na podpisywany czek Łącznie w budynkach...
  • Wicemarszałek, burmistrz i marszałek siedzą za stołem po jednej stronie. Marszałek czyta dokument, który trzyma lekko uniesiony nad stołem. Przed nimi na stole leży symboliczny czek Umowy podpisali marszałek...

Już niebawem gmina Szydłowiec (powiat szydłowiecki) zainwestuje fundusze unijne w wymianę starych kotłów centralnego ogrzewania na ekologiczne urządzenia. W ramach projektu wybudowane zostaną także instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE). Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma blisko 1,5 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020.

 

Łącznie w budynkach mieszkalnych wykonanych będzie 126 instalacji. Umowy podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz Artur Ludew, burmistrz Szydłowca.

– Cieszę się, że gmina Szydłowiec stawia na niskowęglową, bezpieczną dla środowiska  gospodarkę, która z pewnością przyczyni się do poprawy warunków życia i zdrowia mieszkańców. Dzięki podpisanym dziś umowom mieszkańcy gminy będą mogli oddychać czystszym powietrzem – mówi marszałek Adam Struzik.

 

Inwestycje w OZE

Na obiektach mieszkalnych pojawią się instalacje fotowoltaiczne i solarne. Kotły centralnego ogrzewania na paliwo stałe wymienione zostaną na kotły automatyczne i na biomasę, zgazowujące drewno, gazowe, olejowe i pompy ciepła. Łącznie w gminie wykonanych będzie 126 instalacji: 22 kotły na biomasę, 57 kotłów gazowych, kocioł olejowy, gruntowa pompa ciepła, 5 kotłów zgazowujących drewno oraz 29 instalacji fotowoltaicznych i 11 zestawów kolektorów słonecznych.

– Inwestycje te zakładają zepchnięcie na dalszy plan paliw kopalnych na rzecz czystych i bezpiecznych metod pozyskiwania energii. Szydłowiec to kolejna gmina, która zdecydowała się podjąć walkę z postępującymi zmianami klimatu – zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Realizacja projektu przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i pyłów. Wpłynie również na poprawę jakości powietrza oraz obniżenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej.

Liczba wyświetleń: 249

powrót