Aktualności

Teqballowa stolica Polski jest na Mazowszu

2020.07.24 10:10 , aktualizacja: 2020.07.29 13:32

Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Widok na plażę Sobótka w Płocku. Widać plażę z wydzielonymi miejscami na stoły do teqballa oddzielone od siebie banerami Przez dwa dni Płock był...
  • Pod wielkim banerem-ścianką stoi marszałek Adam Struzik, prezydent Płocka, wójt gminy Izabelin i inni ważni goście. Stoją obok siebie w rzędzie i pozują – Dziękuję wójt gminy...
  • Dwóch zawodników (dziewczyna i chłopak) gra na stole do teqballa. Widać specjalną krzywiznę stołu. którego krótsze brzegi opadają lekko w dół. a środek jest wybrzuszony Zawodnicy grają na...
  • Czterech zawodników - po dwóch po przeciwnych stronach stołu gra w teqballa na plaży. Teqball to nowa dyscyplina...
  • Zapełnione trybuny kibiców, wśród których jest marszałek. Sportowcom kibicował m.in....
  • Dwóch zawodników - -jeden z nich to wicemistrz Polski Duszak - gra przy stole na plaży. Nad sołem widać piłkę nożną w locie. Teqball szlifuje technikę i...
  • Sześcioro ludzi pozuje do zdjęcia. W środku są dwaj sportowcy, którzy pokazują wielki bon z wygraną za zajęcie pierwszego miejsca. Jedną z osób jest też marszałek I Mistrzostwa Polski w...

Chodzi oczywiście o Płock, w którym przez dwa dni na plaży „Sobótka” rozgrywały się I Plażowe Mistrzostwa Polski w Teqballu. Sportowcom kibicował m.in. marszałek Adam Struzik.

 

– O tym, że teqball to bardzo ciekawa dyscyplina sportu miałem okazję się przekonać już na początku lipca, kiedy – na zaproszenie wójt gminy Izabelin – uczestniczyłem w prezentacji tej dyscypliny. Wówczas, podczas spotkania w gminie Izabelin, nową dyscyplinę sportową zaprezentował Adrian Duszak, wicemistrz świata w teqballu. Teraz zaś możemy uczestniczyć w turnieju i podziwiać zarówno piękną grę sportowców, jak i poznawać tajniki tej nowej formy sportu – mówił marszałek Adam Struzik.

Marszałek Adam Struzik zachęcił do licytacji stołu do teqballa, który otrzymał podczas wizyty w gminie Izabelin. Dochód będzie przeznaczony na leczenie Zosi, która cierpi na rdzeniowy zanik mięśni.

– Liczy się każdy gest, a stawka jest ogromna – życie dziecka – zaznaczył marszałek. – Dziękuję wójt gminy Izabelin Dorocie Zmarzlak za zainteresowanie sportem, a prezydentowi Miasta Płocka Andrzejowi Nowakowskiemu za współorganizację turnieju. Takie wydarzenia, jak te mistrzostwa, są też dobrą promocją Mazowsza i jego najciekawszych miejsc, do których na pewno należy Płock.

 

Co to jest teqball?

To dyscyplina, która jest uzupełneniem piłki nożnej. Zawodnicy jednak nie grają na boisku, ale na... stole przypominającym ten do gry w ping ponga, od którego różni go jedynie nieco inny kształt. Teqball doskonale szlifuje technikę gry i ćwiczy refleks zawodników. Co ciekawe, swoich sił w teqballu może spróbować każdy – to dyscyplina i dla zawodowców, i dla amatorów. Można go też uprawiać na świeżym powietrzu lub w hali.

 

Młody, ale coraz bardziej popularny sport

Międzynarodowa Federacja Teqball – FITEQ (Federation Internationale de Teqball) powstała 3 lata temu. Zrzesza i asystuje zawodowym sportowcom i amatorom na całym świecie. Pierwsze oficjalne mistrzostwa świata w Teqball zorganizowano w tym samym roku w Budapeszcie. Wzięło w nich udział 20 reprezentacji z całego świata, w tym Polska.

 

Kolejnym krokiem milowym w rozwoju dyscypliny była zgoda Olimpijskiej Rady Azji na włączenie Teqball do swoich oficjalnych sportów, tym samym torując drogę do występu na Igrzyskach Azjatyckich w 2022 r.

 

Globalnymi ambasadorami Teqball są byłe gwiazdy światowej piłki: William Gallas, Luis Figo, Robert Pires, Carles Puyol, Christian Karembeu, Nuno Gomes i Simao Sabrosa. Ze sprzętu do teqballa korzystają federacje, kluby i akademie piłkarskie z różnych zakątków globu takie jak: Arsenal Londyn, Chelsea Londyn, FC Barcelona, Paris Saint-Germain oraz związki piłkarskie Belgii, Brazylii czy Chorwacji.

 

W Polsce Teqball stawia swoje pierwsze kroki. Firma odpowiedzialna za promocję dyscypliny i dystrybucję stołów – Teqball Poland Sp. z o.o. powstała na początku 2018 r. Mimo krótkiego okresu działalności udało się zorganizować kilka turniejów, konferencji i spotkań, które odbiły się echem w mediach. Prezesem honorowym polskiego Teqball’a jest Michał Listkiewicz, z kolei rolę ambasadora pełni Andrzej Strejlau.

 

 

 

Liczba wyświetleń: 333

powrót