Aktualności

Działkowcy z Garwolina z dotacjami od samorządu Mazowsza

2020.07.20 15:15 , aktualizacja: 2020.07.22 15:48

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Wsparcie otrzymają trzy...

Blisko 23 tys. zł w ramach tego programu wsparcia samorządu Mazowsza trafi do trzech ogródków działkowych z Garwolina. Umowy z beneficjentami podpisały Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska, członkinie zarządu województwa mazowieckiego.

 

W skali całego Mazowsza wsparcie z budżetu województwa otrzyma 78 rodzinnych ogródków działkowych. Decyzją radnych województwa mazowieckiego na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 665 tys. zł. Działkowcy będą m.in. remontować ogrodzenia, montować oświetlenie i kupować sprzęt do pielęgnacji zieleni.

 

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców (MIAD) to jeden z programów wsparcia Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jego głównym celem jest budowa i modernizacja infrastruktury ogrodowej, a przez to poprawa jakości wypoczynku i rekreacji na działkach. Ponadto program ma zachęcać do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, a także ochrony środowiska i przyrody. To ważne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób niepełnosprawnych.

– Działkowcy są bardzo aktywni. Chętnie przez swoje samorządy sięgają po wsparcie na projekty. Nawet nieduże pieniądze mają ogromne znaczenie, bo umożliwiają realizację inwestycji, na które działkowcy nie mogli sobie pozwolić. Nowe ogrodzenie, remont chodnika czy oświetlanie to inwestycje, które na pewno podniosą komfort przebywania w ogródkach działkowych. Działkowcom z Garwolina pomożemy w poprawie bezpieczeństwa na terenie ogródków, a w przypadku ROD Relax – wymianie dachu na domu działkowca – wymienia Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Działkowcy mogli liczyć nawet na 40 proc. dofinansowania do kosztów swojej inwestycji. Maksymalna kwota wsparcia dla jednego projektu to 10 tys. zł. Wnioski mogły składać jednostki samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego, maksymalnie po jednym wniosku na każdy ROD znajdujący się na terenie danej jst.

– Aktywny tryb życia do klucz do zdrowia i długiego życia. Chcemy pomóc mieszkańcom Mazowsza w tworzeniu i unowocześnianiu przestrzeni, w których mogą złapać przysłowiowy oddech. Chcemy też, aby nasi seniorzy mogli spokojnie i komfortowo wypoczywać w swoich ulubionych ogródkach działkowych. Stąd pomysł na ten nasz samorządowy program wsparcia. To już jego druga edycja – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W ubiegłym roku w ramach programu dofinansowane zostały 83 projekty. Ponad 700 tys. zł przeznaczono m.in. na remont świetlic, instalację monitoringu, wymianę ogrodzeń oraz modernizację budynków administracji ogródków działkowych.

 

Liczba wyświetleń: 74

powrót