Aktualności

Eko-gmina w powiecie gostynińskim

2020.07.16 13:10 , aktualizacja: 2020.07.16 14:07
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Uroczystość podpisania umowy Gmina Szczawin Kościelny...
Pamiątkowe zdjęcie z symbolicznym czekiem Umowę w tej sprawie...

Gmina Szczawin Kościelny (pow. gostyniński) stawia na ekologię i czyste powietrze. Dzięki funduszom europejskim w 48 gospodarstwach domowych na terenie gminy zostaną wymienione przestarzałe urządzenia grzewcze na ekologiczne źródła ciepła. Inwestycja obejmuje także instalacjię 23 odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

 

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzymał ponad 966,7 tys. zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz wójt gminy Szczawin Kościelny Barbara Stępniak.

 

Ekologicznie…

Planowana inwestycja obejmuje modernizację urządzeń grzewczych w 48 budynkach mieszkalnych. W ramach projektu wykonana zostanie kompleksowa wymiana nieefektywnego ekologicznie systemu grzewczego, m.in.: pieców na węgiel czy drewno, na niskoemisyjne, nowoczesne urządzenia. Poza wymianą pieców w 20 budynkach zamontowana zostanie również infrastruktura OZE. Będą to łącznie 23 instalacje, w tym 21 instalacji fotowoltaicznych i dwie instalacje kolektorów słonecznych.

 

… ze wsparciem samorządu

– To już kolejna mazowiecka gmina, która zdecydowała się na wymianę przestarzałych pieców i postawiła na ekologiczne rozwiązania energetyczne. Jako samorząd Mazowsza staramy się wspierać tego typu inwestycje również środkami z budżetu Mazowsza. W tym roku w ramach jednego z naszych autorskich programów wsparcia przeznaczymy aż 26 mln zł na działania związane z ochroną powietrza, w tym na inwentaryzację źródeł ciepła – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Realizacja projektu przełoży się na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i pyłów. Wpłynie również na poprawę jakości powietrza, a także na obniżenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej.

 

Liczba wyświetleń: 152

powrót