Aktualności
Posiedzenie Komisji COTER
2020.07.10 11:00 , aktualizacja: 2020.08.24 13:48
Autor: Katarzyna Mańska (KM), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
10 lipca br. odbyło się posiedzenie Komisji COTER Europejskiego Komitetu Regionów. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne spotkanie odbyło się w trybie hybrydowym, większość członków uczestniczyła w nim online. Wśród omawianych tematów była opinia, której sprawozdawcą był marszałek Adam Struzik.
Marszałek Adam Struzik przedstawił opinię na temat wyzwań dotyczących transportu publicznego w miastach i na obszarach metropolitalnych.
– Systemy transportowe stanowią klucz dla spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej Unii Europejskiej oraz komunikacji pomiędzy ośrodkami miejskimi – mówił marszałek Struzik.
Czysty transport i dekarbonizacja
Marszałek podkreślił, że władze lokalne i regionalne stoją przed zasadniczym wyzwaniem, jakim jest zwiększenie roli podróżowania mniej uciążliwymi dla otoczenia środkami transportu, aby zapewnić lokalnym społecznościom dostępność do dóbr i usług.
– Podstawowym krokiem na drodze do osiągnięcia zrównoważonej mobilności miejskiej i integracji transportu publicznego jest optymalne planowanie przestrzenne i wykorzystanie innowacyjnych technologii – dodał marszałek Struzik.
W swojej opinii marszałek zaznaczył pilną potrzebę podjęcia działań na rzecz realizacji ambitnych celów – zawartych w Europejskim Zielonym Ładzie – dotyczących dekarbonizacji i konsekwentnego przechodzenia na czysty transport. Dużą rolę ma tu do odegrania Fundusz Spójności oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, jako narzędzia tworzenia zrównoważonego transportu publicznego dla wielu regionów UE.
Członkowie Komisji COTER dyskutowali także na temat opinii Bernda Lange z Niemiec, poświęconej sprawiedliwym standardom życia jako wspólnego wyzwania dla wszystkich poziomów sprawowania rządów w Europie.
Kolej – zrównoważony środek transportu
Obradujący omówili też opinię marszałka województwa lubuskiego dotyczącą wniosku w sprawie Europejskiego Roku Kolei, jakim ogłoszono rok 2021. Jego celem będzie promowanie kolei wśród obywateli, przedsiębiorstw i władz, jako atrakcyjnego i zrównoważonego środowiskowo sposobu przemieszczania się po Europie. Służyć temu mają projekty, debaty, wydarzenia, wystawy i inicjatywy organizowane w całej Europie. Podkreślono przy tym zbieżność celów decyzji w sprawie Europejskiego Roku Kolei z promowaniem transportu kolejowego w ramach komunikatu KE w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu, w szczególności w odniesieniu do zrównoważonej i inteligentnej mobilności oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej UE do 2050 r.
Liczba wyświetleń: 169
powrót