Aktualności

W Siedlcach powstanie Dzienny Dom Pobytu m.in. dla osób z Alzheimerem

2020.07.08 15:10 , aktualizacja: 2020.07.08 15:33

Autor: MCPS, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Reprezentanci Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Alzheimerem oraz przedstawiciele samorządu Mazowsza po podpisaniu umowy na dofinansowanie Domu Dziennego Pobytu dla osób z chorobami otępiennymi Stowarzyszenie Pomocy...

Wsparcie dla osób w pierwszej fazie chorób otępiennych, w tym ich aktywizacja oraz terapia – to jedne z zadań sześciu dziennych domów pobytu powstających na Mazowszu. Wśród nich jest placówka w Siedlcach, która będzie prowadzona przez Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Na realizację projektu organizacja otrzymała ponad 2,5 mln zł z budżetu województwa.

 

Umowy podpisały członkinie zarządu województwa Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz  prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Maria Leszczyńska.

 

Dzienne domy pobytu (DDP)

Powstają z myślą o osobach starszych, cierpiących z powodu zespołu otępiennego. To miejsca, w których będą mogły liczyć nie tylko na działania aktywizujące, ale też na specjalistyczną pomoc – neuropsychologiczną, logopedyczną i terapeutyczną.

 

– Zależy nam na tym, by były to placówki, w których osoby chore otrzymają nie tylko doraźne wsparcie, ale w których – przy udziale specjalistów – stworzymy model pracy z osobami z chorobami otępiennymi – podkreśla członek zarządu Elżbieta Lanc. – Nie zabraknie też szkoleń, konferencji oraz publikacji, które pozwolą szerszemu gronu przybliżyć temat chorób otępiennych.  Wszyscy potrzebujemy się nauczyć, jak pomóc bliskiej osobie, gdzie szukać wsparcia i jak samemu odnaleźć się w sytuacji, gdy ktoś z bliskich choruje – dodaje.

 

Ideą stworzenia sieci dziennych domów pobytu było udzielenie pomocy i oparcia społecznego dla osób starszych chorujących z powodu zaburzeń pamięci i pozostałych procesów poznawczych. Projekt zakłada również rozwijanie międzypokoleniowego wolontariatu i promowanie idei pomocy osobom chorym i ich opiekunom. Dotacja na wszystkie placówki wyniesie w sumie ponad 17 mln zł – to kwota przewidziana na trzy lata, czyli do 2022 r.

 

Jakość życia osób starszych

Aktywniejszy udział w życiu lokalnej społeczności umożliwi zaplanowana aktywizacja fizyczna – również na świeżym powietrzu, intelektualna, integracyjna i kulturalno-oświatowa. W ramach pobytu w DDP przewidziany jest posiłek zgodny z indywidualnie skomponowaną dietą adekwatną do schorzenia osób starszych (np. dieta Mind&Dash). Pobyt w placówkach będzie częściowo odpłatny – dla każdego z miejsc ceny ustala organizator.

 

– Szczególnie zależało nam na osobach, które są we wstępnym etapie choroby Alzheimera. Zaplanowane wsparcie może pomóc im w opóźnieniu rozwoju choroby. Musimy zadbać o komfort życia osób dotkniętych schorzeniem, bo w starzejącym się społeczeństwie będzie to coraz większa grupa ludzi – podkreśla członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska. – Ale też o rodziny tych osób, które często musiały rezygnować z pracy zawodowej czy innych aktywności. To również dla nich szansa na powrót do tradycyjnego rytmu życia – zaznacza.

 

Wsparcie dla rodzin i opiekunów

W dziennych domach pobytu na poradnictwo będą mogli liczyć również rodzina i opiekunowie osób chorych. Chodzi zwłaszcza o pomoc psychologiczną, ale też zdobycie wiedzy o istocie choroby, przebieg jej etapów. Placówki będą czynne w dni robocze co najmniej 8 godzin dziennie, w godzinach dostosowanych do potrzeb uczestników i ich rodzin.

 

– Organizacja takich sprofilowanych domów dziennego pobytu to dla nas również podstawa do stworzenia swego rodzaju sieci tych placówek. Liczymy na to, że ich działalność pozwoli wypracować model, który później będzie można zastosować w innych częściach województwa, a dla nas stanie się podstawą do stworzenia wojewódzkiej strategii na rzecz osób z Alzheimerem i innymi chorobami otępiennymi – tłumaczy zastępca dyrektora ds. społecznych Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Elżbieta Bogucka.

 

Mazowiecka sieć domów dziennego pobytu

Będą ją tworzyć: Dzienny Dom Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera w Siedlcach prowadzony przez Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, DDP w Ząbkach w ramach projektu „Z Alzheimerem na co dzień” Fundacji „Zdrowie W Głowie”, Płockie Centrum Alzheimera prowadzone przez Płockie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Dzienny Dom Pobytu – Przystań w miejscowości Białoskóry (powiat sierpecki) prowadzony przez Fundację „Mocni Mocą Nadziei”, Dzienny Dom Pobytu dla osób starszych z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera w Serocku – przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i DDP Radosna Przystań w Radomiu prowadzony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Rodzin „Nowe Perspektywy”.

 

Fachowa pomoc

W Siedlcach dzienny dom pobytu zostanie utworzony przy ul. Sokołowskiej 161 (w budynku Collegium Mazovia) przez Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

 

– Samo pojęcie „choroba Alzheimera” jest dość powszechne. Niestety wiedza społeczna o chorobie jest nadal niewystarczająca. Otępienie rozwija się podstępnie, często uważane jest za chorobę psychiczną, a najbliższe otoczenie zataja pierwsze zauważone symptomy – wyjaśnia prezes zarządu stowarzyszenia Maria Leszczyńska. – Do tego brak systemowej opieki nad chorym i rodziną oraz brak dostępu do lekarzy specjalistów sprawia, że zbyt późno sięga się po fachową pomoc. Prostego sposobu na leczenie choroby Alzheimera nie ma. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie, zdefiniowanie potrzeb chorego i jak najwcześniejsze podjęcie działań, które pozwolą spowolnić rozwój choroby, wydłużyć okres aktywności społecznej osoby chorej, przygotować rodzinę na kolejne etapy.

 

Kwalifikacja do pobytu w placówce

Siedlecka placówka prowadzona będzie w oparciu o specjalnie stworzony dla niej program. Rekrutacja będzie odbywać się w dwóch etapach: pierwszym będzie ankieta zgłoszeniowa uczestnika oraz zaświadczenie o zdiagnozowanej chorobie otępiennej, a następnie każdy kandydat będzie podlegać ocenie psychologicznej przeprowadzanej zgodnie z obowiązującymi standardami opracowanymi przez Interdyscyplinarną Grupę Ekspertów Rozpoznawania Otępień (IGERO 2011). Do pobytu zostaną zakwalifikowane w pierwszej kolejności osoby mające diagnozę psychologiczną: otępienie w stopniu łagodnym.

 

Indywidualne podejście do chorego

Każdy uczestnik będzie korzystał z zajęć w oparciu o przygotowane przez zespół wspierająco-aktywizujący indywidualne plany postępowania terapeutycznego. To pozwoli zdiagnozować deficyty poznawcze chorego i przygotować dla każdego uczestnika odpowiednią terapię. W trakcie obserwacji przeprowadzana będzie ocena psychologiczna chorego.

 

Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera od 25 lat wspiera chorych i ich rodziny we wszystkich etapach choroby. Od 20 lat prowadzi całodobowy Dom Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach i od 10 lat jego filię w Kukawkach. Był to pierwszy w Polsce specjalistyczny dom dla osób cierpiących na tę nieuleczalną chorobę. Dom Dziennego Pobytu w Siedlcach jest brakującym ogniwem w działaniach Siedleckiego Stowarzyszenia w łańcuchu wsparcia dla chorych z otępieniem, w tym chorobą Alzheimera i ich rodzin.

 

 

 

Liczba wyświetleń: 424

powrót